farmakologiczne
Zdrowie i uroda

Farmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego – znieczulenie

Farmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego – jakie znieczulenie wybrać.

Ból może przybierać różną siłę, w zależności od fizjonomii kobiety, tego czy rodzi dziecko pierwszy raz, czy kolejny, wielkości i ułożenia dziecka, a także samego procesu porodu. Dlatego w każdej sytuacji to personel medyczny decyduje jak przebiegać będzie akcja porodowa, czy będzie to poród naturalny bez znieczulenia, ze znieczuleniem, czy też na przykład cesarskie cięcie. Ważne jest to, że bóle porodowe przynoszą informację na jakim etapie jest poród oraz czy przebiega prawidłowo. Nie można przewidzieć jak odporna na ból jest dana kobieta i jaki środek znieczulający będzie dla niej odpowiedniejszy. Każdorazowo decyduje o tym lekarz. Jest wiele sposobów na uśmierzenie bólów porodowych, wśród nich są metody naturalne i farmakologiczne.

O metodach naturalnych pisałam w poprzednim poście (klik).

Gaz rozweselający

Kobieta wdycha przez maskę lub ustnik mieszankę gazów – podtlenku azotu i tlenu. Wdech następuje przed wystąpieniem skurczu. Nie eliminuje to całkowicie bólu, ale jest bezpieczne dla dziecka i dostarcza kobiecie dodatkowe ilości tlenu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

To najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie bólu porodowego. Polega na wbiciu igły pomiędzy dwa kręgi lędźwiowe i wstrzyknięcie środka znieczulającego. Dzięki temu nie jest odczuwalny ból od pasa w dół, ale kobieta zachowuje świadomość.

Znieczulenie podpajęczynówkowe

Działa szybciej niż znieczulenie zewnątrzoponowe. Polega na podaniu środka znieczulającego bezpośrednio do torebki z płynem otaczającym nerw. Najczęściej wykorzystywany jest przy cesarkach.

A może jednak bez znieczulenia

Absolutnie nie należy obawiać się farmakologicznych sposobów łagodzenia bólu. W szpitalu jesteśmy pod opieką lekarza, który również może podpowiedzieć jakie znieczulenie będzie najbardziej odpowiednie. Uważam, że najpierw należy spróbować, czy ból jest na tyle nie do wytrzymania i uciążliwy, zanim poprosi się o znieczulenie. Bardzo wiele kobiet wciąż decyduje się świadomie na poród bez farmakologicznych środków. Procesy chemiczne, które zachodzą w ciele rodzącej mają za zadanie nie tylko „wypchnięcie” dziecka, ale również pobudzenie kobiety do aktywnego porodu oraz uśmierzenie bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *