zmęczenie
Zdrowie i uroda

Zmęczenie – jak z nim walczyć?

Skargi na zmęczenie i wyczerpanie to najczęstszy powód wizyt pacjentów u lekarzy. Zmęczeniu towarzyszy zwykle brak motywacji do pracy oraz zmniejszone libido. Przyczynami są poważne choroby, konkretne zachorowania oraz tryb życia. Zbyt mało snu, nieodpowiednie odżywianie się , grypa, infekcje, otyłość, alergie, anemia, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby serca, nowotwory i AIDS – to tylko kilka z całej listy przyczyn.

zmęczenie

Zmęczenie – jak z nim walczyć?

Czasami potrzebna jest całkowita zmiana diety i pracy. Czasami brakuje nam pewnych substancji i składników pokarmowych, a czasami po prostu powinniśmy się porządnie wyspać. Nie zaszkodzi także odwiedzić lekarza – proste badania krwi mogą wykazać, że chodzi o innego typu problemy.

Przez cały dzień pij wodę, minimum 1,5 litra. Nawet lekkie odwodnienie sprawia, że czujemy się zmęczeni. Ogranicz picie alkoholu, ponieważ obniża wrażliwość centralnego układu nerwowego i stężenie cukru we krwi.

Staraj się codziennie przez 30 minut intensywnie ruszać. Osoby, które regularnie się ruszają lepiej śpią. Spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych, jogi lub tai-chi. To połączenie aktywności fizycznej z rozluźnieniem i uspokojeniem pomaga odzyskać siły i chęć do pracy.

Staraj się zawsze wstawać o regularnej porze, także w wolne dni. Twój organizm szybko się do tego przyzwyczai. Jeśli jesteś niewyspany – połóż się wcześniej. Jeśli wstajesz o stałej godzinie, długość snu możesz regulować godziną pójścia spać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *