biuro podróży
Podróże

Jak wybrać biuro podróży?

Przed wyjazdem warto poświęcić trochę czasu na wybór godnego zaufania biura podróży. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy zajrzeć na kilka stron internetowych, dokładnie wypytać o szczegóły oferty oraz uważnie przeczytać umowę.

 

biuro podróży

 

Jak wybrać biuro podróży?

Wycieczkę można wykupić bezpośrednio w biurze podróży lub u agenta turystycznego. Pamiętaj, że nawet jeśli podpisujesz umowę z agentem, wszelką odpowiedzialność ponosi reprezentowane przez niego biuro podróży (reklamacje, zmiana warunków itp.). Bardzo często w centrach handlowych znajdują się takie punkty pracujące pod szyldem znanych biur. Podczas wykupowania wycieczek wszyscy traktują Cię z przesadzoną uwagą, a gdy po wyjeździe przychodzisz z reklamacją zostajesz odesłany do strony internetowej lub infolinii.

Przed podpisaniem umowy sprawdź biuro podróży. O jego legalności zaświadcza wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, a o rzetelności – przynależność do Polskiej Izby Turystyki. Warto również sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy polecany przez biuro region turystyczny jest bezpieczny. Na stronie MSZ pojawiają się bieżące informację o regionach świata, do których wyjazdy turystyczne są odradzane. Co ciekawe, w niektórych umowach na życie z ubezpieczycielami widnieją zapisy, które wyłączają odpowiedzialność od śmierci w takim regionie. Czyli pomimo ubezpieczenia na życie opiewającym na wysoką sumkę Twoja rodzina może nic nie dostać, ponieważ zdecydowałeś się na wakacje w regionie polecanym przez biuro i odradzanym przez MSZ, gdzie w wyniku jakiś zamieszek zostałeś zabity.

Najlepiej zapytać również znajomych z jakich biur korzystali, czy byli zadowoleni i czy z czystym sumieniem mogą je polecić.

 

Oferta turystyczna

Dokładnie zapoznaj się ze szczegółami oferty. Szczególną uwagę zwróć na:

  • Cenę. A dokładniej – co się w niej zawiera. Czy opłacone są: transport (w tym lotnisko-hotel, hotel-lotnisko), opłaty lotniskowe, bagaż, nocleg, wyżywienie, atrakcje na miejscu (np. basen, zjeżdżalnie przy basenie), ubezpieczenie, sprzęt turystyczny (np. narty)
  • Miejsce noclegu. Zapytaj o wyposażenie hotelu, wielkość basenu, widok z okna, klimatyzację (opłaty za nią), dodatkowe opłaty oraz odległość od plaży/stoku/centrum miasta/szlaków turystycznych/atrakcji/lotniska.
  • Wyżywienie. Zastanów się ile posiłków zjesz w hotelu. Jeśli wybierasz się na ferie i całymi dniami będziesz przesiadywać na stoku to zapewne nie chciałbyś być uzależniony od godzin posiłków i wracać na każdy z nich do hotelu. Wtedy korzystniej będzie zjeść coś w pobliskiej restauracji i posmakować lokalnej kuchni.

Nie zapomnij również o dokładnym przeczytaniu umowy „od deski do deski”. Nawet jeśli w kolejce stoi już sporo osób, a agent spogląda na ciebie z wyrzutem. Obowiązkowe elementy umowy to dane biura podróży wraz z nr identyfikacyjnym w CEOTiPT, dane osoby reprezentującej biuro, miejsce pobytu lub trasę wycieczki, program imprezy, termin rozpoczęcia i zakończenia imprezy, informacje o transporcie, zakwaterowaniu, ubezpieczeniu, wyżywieniu oraz łącznej cenie brutto.

Jeśli wybierasz się na wycieczkę objazdową autokarem możesz poprosić (min. tydzień wcześniej) właściwy dla danego regionu Inspektorat Transportu Drogowego o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *