wełna
Biznes

Wełna – włókno naturalne

Wełna to naturalne włókno stosowane od kilkudziesięciu wieków do wyrobu ubrań, pościeli i nie tylko. Wełnę pozyskuje się z owiec, ale również z kóz, lam, wielbłądów i królików. W Polsce najczęściej spotykamy wełnę owczą, ponieważ chów tych zwierząt był zawsze najpopularniejszy. Wyroby z wełny są moimi ulubionymi. Nie poskąpię wydania pieniędzy na dobrą alpakę, czy kaszmir, bo znam ich wartość. Odpowiednie dbanie o ubrania z tego tworzywa pozwala na cieszenie się nimi przez wiele lat.

Wełna – rodzaje.

Wełna to określenie ogólne na włókno pozyskiwane ze zwierząt. W zależności od tego jakie to zwierze wełna posiada indywidualną nazwę.

  • Wełna owcza – szetland, merynos, szewiot
  • Wełna kozia – moher, kaszmir
  • Lamy – alpaka, baby alpaka, huacaya, suri
  • Wielbłądzia – kamel
  • Wełna królicza – angora

Wyróżniamy również podział wełny według sposobu jej pozyskania.

  • Żywa – pochodzi ze strzyżenia żywych zwierząt
  • Wtórna – pochodzi z recyklingu ubrań lub ścinków produkcyjnych
  • Martwa – pozyskiwana podczas oddzielania skóry od wełny w garbarniach
Wełna – właściwości

Wełna to totalne przeciwieństwo włókien chemicznych. Wełniana odzież odprowadza ciepło ciała na bieżąco na zewnątrz odzieży. Przy czym odzież z włókien chemicznych (syntetycznych) usuwa wilgoć dopiero, gdy ta skondensuje się w ciecz. Czyli „czeka”, aż się spocisz, aby móc działać. Stąd też cena odzieży sportowej z wełny może powalać.

Wełna jest wspaniałą tkaniną na każdą porę roku. W upały jej „mechanizm” tworzy klimatyzację zaraz przy skórze i odprowadza ciepło ciała poprzez absorbowanie i usuwanie wilgoci jeszcze w stanie lotnym. W mrozy natomiast dzięki temu, że nasz pot w postaci lotnej jest uwalniany na zewnątrz odzieży nie marzniemy. Nie raz zdarzyło mi się być ubraną w kilka warstw akrylowych sweterków, które imitowały wełniane. Nieodprowadzana wilgoć osiadała na skórze, co prowadziło do wyziębienia.

To wszystko działało jak domino. Jeżeli wilgoć nie była odprowadzana przez akryl (czy każdy inny materiał z włókien syntetycznych) to wytwarzał się nieprzyjemny zapach potu. Dzięki temu, że wełna odprowadza wilgoć to bakterie nie mogą się w niej zagnieździć i nie powoduje to nieprzyjemnego zapachu. Bez względu na to, czy biegniesz do autobusu, czy siedzisz przed telewizorem, twoja odzież nie będzie brzydko pachnieć.

Moim zdaniem wełna jest bezkonkurencyjna na upały i mrozy. A przede wszystkim wygodna, bo nie gniecie się i nie wchłania zapachów. A także skuteczna w regulowaniu temperatury ciała, odprowadzaniu wilgoci.

Wełna

Jak dbać o wełniane ubrania?

Po pierwsze wełniane ubrania można wietrzyć, tak jak na przykład puchowe kurtki. Po drugie zanim zdecydujesz się uruchomić pralkę zastanów się, czy takie niewielkie zabrudzenie nie wystarczy uprać na sucho. To znaczy usuwamy plamę tylko z konkretnego miejsca, bez moczenia reszty ubrania.

Gdy konieczne jest pranie całkowite to zawsze polecam wybrać się do pralni. Jeżeli nie możesz oddać tam swojego ubrania, bo jest święto, musisz mieć je na wczoraj, pies zjadł twój portfel, jest ci zimno i zamarzasz. Jeżeli nie możesz oddać wełnianej rzeczy do pralni, bo nie. To przeczytaj instrukcje na metce i wypierz tak jak zaleca producent.

Jak wyprać wełnę, gdy nie masz metki?

Upierz rzecz ręcznie. Jeżeli nie możesz, bo masz świeży manicure, czy jakąkolwiek inną wymówkę to uruchom pralkę. Na prawdę w ostateczności wrzuć tam swój wełniany skarb. Sprawdź, czy twoja pralka ma program dla tkanin wełnianych bądź delikatnych bądź prania ręcznego. Te programy są idealnie dopasowane do obciążenia mechanicznego wełny. Pierz każdą wełnianą rzecz osobno lub w woreczku, który ochroni je przed wzajemnym pocieraniem. Tylko nie pakuj ich w siateczkowe woreczki z Chin. Wybierz bawełniane. Ważne jest również by temperatura wody miała około 30 stopni. Nie stosuj chemii do zwykłych ubrań (czytaj bawełnianych, syntetycznych). Kup żel do tkanin wełnianych lub delikatnych. Nie zmiękczaj wełny płynem do płukania, bo uzyskasz odwrotny efekt. Po skończonym praniu suszymy na płasko. Niektóre suszarki mają program do suszenia wełny. Taki będzie idealny. Ewentualnie susz tradycyjnie, ale na płasko.

Prasowanie wełny

Wełniane ubrania to nie tylko sweterki, ale również spodnie na przykład w kant. Możemy prasować wełnę bez włosa na lewej stronie lub przez wilgotną ściereczkę na prawej. Należy używać dużo pary oraz sprawdzać wilgotność ściereczki. Nie możesz naciągać wełny podczas prasowania, ponieważ straci swój kształt.

Przechowywanie

Sezon zimowy się skończył, a ty nie wiesz jak zabezpieczyć swój ukochany kaszmirowy sweter do następnego sezonu? To proste. Po pierwsze sweter musi być czysty, aby nie dopadły go mole, które wyczuwają resztki skóry i tłuszczu ludzkiego. Po drugie czysty, złożony w kostkę sweter zapakuj w papier bądź bawełniany woreczek. Na koniec przechowuj go w ciemnym i suchym miejscu. Ewentualnie do opakowania możesz wrzucić środek na mole.

Rozciągnięty wełniany sweter

Co można zrobić, gdy nasz ulubiony sweterek widocznie stracił swój kształt? Wełna ma to do siebie, że nie jest odporna na rozciąganie. Szczególnie jest to zauważalne na rękawach i łokciach. Jeżeli nie widzisz już szans dla niego to wypróbuj mój sposób, być może zyska drugie życie.

Do wody w około 40 stopniach zanurz wełniany sweterek, tak aby „napił się” wody. Następnie przełóż go do miski z zimną wodą i octem. Proporcje? Na 5 litrów wody leję ocet na oko, tak jakoś, niedużo, żeby nie było czuć potem zapachu. Po takiej kąpieli powinien mieć się już lepiej. Jeżeli mało co drgnęło to przy okazji kolejnego prania zafunduj mu taką kąpiel ponownie.

Usterki

Wełniane sweterki i inne cudowne ubrania mają to do siebie, że lubią się pilingować, tzn. mechacić. Jak tego uniknąć? Unikaj połączeń typu sweterek plus torebka/plecak na pasku przewieszona na ramieniu. Miejsce, gdzie dochodzi do tarcia jest stopniowo osłabiane. A z drobnych uszkodzeń powstają właśnie te niepożądane kuleczki. Można je ostrożnie usunąć nożyczkami lub specjalną golarką do ubrań.

Kolejne połączenie konieczne do unikania to ściskanie wełny pod wąską kurtką lub żakietem. Zagniecenia i fałdy, które powstaną będą ciężkie do rozprasowania. Lekarstwem na spłaszczone włókna jest włożenie sweterka do zamrażalki na 30-40 minut.

Na uszkodzenia w postaci dziurek mam takie rady: zszycie, cerowanie artystyczne, naszycie aplikacji lub podszycie koronką. Jeżeli niewiele mówią Ci te sposoby to po prostu znajdź krawcową, która Ci to ogarnie.

Podsumowanie

Na koniec podam jeszcze kilka plusów i minusów jakie dostrzegam w wełnie. Minusy podaję dla tych ciekawskich, co szukają dziury w całym. Mnie one nie przeszkadzają ani nie zniechęcają do zakupu wełnianych rzeczy.

Wełniane ubrania to ponadczasowa klasyka, którą każda kobieta chce mieć w swojej szafie. Wełna jest higroskopijna i termoizolacyjna, o czym pisałam wyżej. Dłuższa świeżość ubrań, dzięki nieprzyjmowaniu zapachów i wolniejszemu przyjmowaniu zabrudzeń. Nie gniecie się przez co jest ulubienicą osób pokłóconych z żelazkiem.

Wełniane ubrania, które nie były odpowiednio pielęgnowane rozciągają się i pilingują. Przy dłuższym kontakcie z innymi częściami garderoby, na przykład torebkami, może spilśnieć, czyli zbić się i stwardnieć. Wymaga specjalnego traktowania i twojego czasu ze względu na proces pielęgnacji, o którym pisałam wyżej. W odpowiedni sposób trzeba chronić ją przed zjedzeniem przez mole.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *