Moda

Łatwe szycie – uszyj obrus i serwetę DIY

Do świąt pozostało półtorej tygodnia – poinsecja (gwiazda betlejemska) i świerk srebrzysty już czekają w moim domu. Większych przygotowań do świąt nie planuję, bo nie będziemy spędzać ich w naszym domu. Zaraz przed dniem wigilii wyjeżdżamy, dlatego chciałam odmienić nasz stół jadalniany i nadać mu świątecznego wyglądu już teraz.

Do uszycia mojego obrusu użyłam:

białej tkaniny bawełnianej 160cm x 2,5mb (gramatura 120g/m2 – następnym razem wybrałabym grubszą tkaninę)
Zasada dotycząca odpowiedniej długości obrusu:
Z każdej strony obrus powinien opadać 20-25cm.
Mój stół ma wymiary 80x160cm. Uwzględniając zapas 4cm z każdej strony na podwinięcie brzegów skroiłam prostokąt o wymiarach 130x210cm.
Idealne rogi:
Wspominałam o szyciu rogów o kącie prostym w poście o szyciu serwetek – przy szyciu obrusu zasada jest taka sama.
Na rogach powstaje zbyt duże nawarstwienie materiału, które nie wygląda estetycznie. Dlatego należy obciąć jego nadmiar w odpowiednim miejscu przed przeszyciem.
Jak to zrobić?
Należy każdy bok zaprasować dwukrotnie podwijając materiał o 2cm. Linie powstałe z zaprasowania są wyznacznikiem naszego cięcia. Dobrze gdy znajduje się ona jak najdalej od rogu, ale tak by nie dotykała dwóch punktów skrzyżowania. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam linię cięcia.
Do uszycia serwety użyłam:
tkaniny bawełnianej we wzór śnieżynek 160cm x 1mb
Aby serweta prezentowała się idealnie na obrusie, jej rogi nie powinny być dłuższe niż obrus.
Na mój stół wykroiłam kwadrat 90cm x 90cm z zapasem 0,5cm. Brzegi serwety obrzuciłam owerlokiem, ściegiem 2-nitkowym rolującym, co daje oryginalny efekt.
obrus
Innymi ciekawymi wykończeniami obrusów czy serwet są lamówki, często w kontrastowym kolorze. Wszystko zależy od wyobraźni i zamierzonego efektu.
Pozdrawiam
Unicat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *