uprawa roślin
Zdrowie i uroda

Uprawa roślin leczniczych w domu

Wiele ziół i roślin leczniczych można wyhodować z nasion. Niektóre wysiewa się na tackach w pomieszczeniach, a następnie przesadza do gruntu po ustąpieniu mrozów. Inne nie lubią być przenoszone i powinno się je wysiać od razu tam, gdzie chcemy, żeby rosły. Zioła nie wymagają wiele miejsca: liczne z nich będą dobrze rosły w wiszących koszach, skrzynkach okiennych i rozmaitych doniczkach.

 

Uprawa roślin leczniczych w domu

Zioła o zdrewniałych pędach, jak lawenda czy rozmaryn, najlepiej rozmnaża się z sadzonek. Wystarczy zanurzyć zdrowe tegoroczne pędy w ukorzeniaczu i wetknąć do doniczki z kompostem. Jeśli mamy ogród, zioła i cebulki mogą być umieszczone na rabacie pomiędzy kwiatami i krzewami. Powinny jednak rosnąć z dala od ruchliwych ulic, w przeciwnym razie otrzymamy – oprócz pożytecznych składników – dawkę spalin. Z tego samego powodu należy unikać pestycydów.

Posadzone na rabacie czy w doniczce większość ziół potrzebuje dobrego drenażu np. z keramzytu ogrodowego.

 

uprawa roślin

 

Poniżej przykłady roślin i sposób ich hodowania

Aloes i Żyworódkao ich właściwościach i w jaki sposób je stosować pisałam w poprzednim artykule (klik). Nie wymagają specjalnych umiejętności i można hodować je w doniczce na parapecie okiennym.

 

Rumianek – wysiewamy go do gruntu po ustąpieniu mrozów, nasiona można kupić w większości sklepów, wymaga dobrego drenażu i miejsca częściowo zacienionego, jest rośliną jednoroczną.

Stosowanie: w pełni rozwinięte kwiaty zrywamy i suszymy. Herbatka rumiankowa działa uspokajająco, również na rozstrojony żołądek.

 

Kmin rzymski i Kminek zwyczajny – nasiona wysiewamy do gruntu po ustąpieniu mrozów, potrzebują miejsca dobrze nasłonecznionego.

Stosowanie: Nasiona zbiera się pod koniec lata i można używać ich w całości lub utrzeć w moździerzu. Dodawane do dań poprawiają trawienie.

 

Czosnek – na przełomie paździertnika i listopada podziel główkę czosnku na pojedyncze ząbki i posadź na głębokość 5cm, w odległościach 15-20cm. Z ząbków wyrosną nowe główki i będą gotowe do wykopania w lipcu/sierpniu. Łodygi spleć w warkocze i powieś w ciepłym przewiewnym miejscu.

Stosowanie: Dodawanie do różnych potraw. Poprawia odporność.

 

Mięta – najlepiej hodować ją w doniczce, aby nie rozprzestrzeniła się na cały ogródek. Wysadzamy z nasion. Trzeba pilnować dużej wilgotności podłoża oraz dobrego nasłonecznienia.

Stosowanie: Napary na wspomaganie trawienia oraz do płukania ust. Dodana do inhalacji wspomaga leczenie w czasie grypy i przeziębienia.

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *