Zdrowie i uroda

Skala Apgar

Skala apgar jest skalą punktów które przyznaję się noworodkowi tuż po urodzeniu oceniając oddychanie, czynność serca, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i odruchy fizjologiczne. Przyznawane są w skali od zera do dwóch punktów. Łączna suma punktów określa kondycję noworodka. Maksymalnie można zdobyć 10 punktów. Co ważne, warto wspomnieć, iż za nazwiskiem apgar znajduje się kobieta. Virginia Apgar wprowadziła oceną stanu noworodka po urodzeniu, opracowując skalę punktacji wydolności układów i narządów – potocznie mówi się o niej skali Apgar.

Co to jest skala Apgar

Ocena noworodka, o której mówimy obejmuje:

  1. Czynność serca. Jeśli nie ma 0 punktów, poniżej 100 uderzeń na minutę 1 punkt, powyżej 100 na minutę 2 punkty. Czynność serca powinna być mierzona co najmniej przez 30 sekund.
  2. Czynność oddechowa. Nieobecna 0 punktów, zwolniona lub nieregularna 1 punkt, aktywne ruchy 2 punkty.
  3. Napięcie mięśniowe. Wiotkie 0 punktów, obecne 1 punkt, aktywne ruchy 2 punkty. W razie niedotlenienia napięcie mięśniowe ulega osłabieniu, aż do całkowitego zwiotczenia.
  4. Reakcja na wprowadzenie cewnika do nosa. W ten sposób sprawdza się odruchy – brak 0 punktów, grymas 1 punkt, kichanie 2 punkty.
  5. Zabarwienie skóry. Blada 0 punktów, sinica obwodowa 1 punkt, różowa 2 punkty. Często zaraz po urodzeniu występuje sinica obwodowa, co powoduje, że większość noworodków otrzymuje tylko jeden punkt za kolor skóry – stąd tylko 15% wszystkich noworodków w pierwszej minucie życia uzyskuje 10 punktów apgar.

W ten sposób dzięki takiemu opisowi lekarze jak i rodzice mają pełny pogląd na stan zdrowia noworodka.

Ocena końcowa

W ocenie końcowej sumując wszystkie otrzymane punkty ze skali apgar stan noworodka można ocenić:

  1. jako dobry jeżeli punktacja w skali apgar wynosi od 8 do 10 punktów
  2. w średniej gdy wynosi ona od 4 do 7 punktów oraz
  3. zły punktacji poniżej 4 punktów.

Niska punktacja w skali to nie jest dobra wiadomość. Ale także te dzieci odpowiednio leczone i rehabilitowane mają duże szanse na prawidłowy rozwój. Zmniejszona punktacji w skali apgar u noworodków skrajnie dojrzałych nie musi świadczyć o złym stanie klinicznym po urodzeniu, ani tym bardziej o niedotlenieniu. Taki jest główny cel badania w skali Apgar. U tych noworodków bardziej niż u innych potrzebne są dodatkowe badania z krwi pępowinowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *