postanowienia noworoczne
Różne

Postanowienia noworoczne

Z każdym powitaniem nowego roku większość z nas czuje jakby dostał nową tabula rasa. Pożegnanie starego roku pozwala nam na odcięcie się od wszelkich niepowodzeń i na śmiałe planowanie nowych wyzwań. Wyznaczanie nowych celów powinno być oparte o oszacowanie swojej motywacji oraz oparte na odpowiedniej strategii realizacji ich.

 

postanowienia noworoczne

 

 

Postanowienia noworoczne – jak je wyznaczyć i zrealizować?

Pierwszym etapem jest stworzenie klarownej wizji tego, dokąd chcemy dotrzeć. Następnie koniecznie trzeb zmienić swoje niewypowiedziane przeświadczenie, że na osiągnięcie celów w ciągu roku jest mnóstwo czasu. Z perspektywy stycznia może się wydawać, że grudzień to bardzo odległa przyszłość.

Każdy cel powinien mieć przygotowany własny plan. W małych krokach powinniśmy opisać etapy jego osiągania w krótkich odstępach czasowych, np. 2-tygodniowych. Bardzo istotne jest przyłożenie się do opracowania skrupulatnej strategii, ponieważ w niej tkwi sekret dopełnienia się postanowień noworocznych. Niezwykle motywujące jest sprawdzanie swoich osiągnięć. Nie trudno zauważyć na przykładzie sportów, że wynik jest jednym z ważniejszych czynników, które sprawiają, że sport jest tak inspirujący. Wynik motywuje zawodników i mobilizuje widzów.

Pomiar dokonań potrafi sprowadzić każdego na ziemię, ponieważ zapewnia informację zwrotne o Twoich dokonaniach. Każdemu z nas zdarza się usprawiedliwianie kiepskiego postępu, zawsze się takie usprawiedliwienie znajdzie np. gorszy tydzień w pracy, przemęczenie, czy przeziębienie. Wyniki zapisane na kartce wyłączają naszą stronę emocjonalną i pokazują rzeczywistość taką jaką jest. Obserwacja słabych (lub żadnych) postępów w osiąganiu postanowień noworocznych pozwala na zareagowanie w odpowiednim momencie. Postanowienia noworoczne staną się znacznie łatwiej osiągalne, jeżeli będziemy wyznaczać je adekwatnie do swojej motywacji (być może im mniej tym lepiej), opracujemy strategię i będziemy śledzić wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *