podróżowanie samochodem
Podróże

Planowanie podróży – #2 Podróżowanie samochodem

Jadąc na wakacje, warto wziąć ze sobą zarówno gotówkę, jak i pieniądz elektroniczny. Wbrew pozorom korzystanie z kart płatniczych i bankomatów za granicą nie jest trudne. Rządzi tym kilka prostych zasad. Pojawia się jednak oczywiste pytanie – ile to będzie kosztowało?

Jeśli postanowiłeś wyruszyć w swoją podróż własnym samochodem to nie zapomnij o kilku ważnych dokumentach. A jeśli chcesz podróżować wynajmowanym samochodem to również karta kredytowa okaże się niezbędna, nawet jeśli zamierzasz zapłacić za jego wynajem gotówką.

 

Podróżowanie samochodem

Zabierz ze sobą prawo jazdy lub międzynarodowe prawo jazdy. Jeśli w kraju po którym zamierzasz się poruszać jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, możesz złożyć o nie wniosek w wydziale komunikacji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Ważne jest ono przez 3 lata.

Sprawdź czy w kraju, w którym zamierzasz spędzić urlop nie jest wymagana zielona karta. Nie zapomnij przy tym o krajach przez które będziesz przejeżdżać. W większości krajów UE wystarczy polskie OC. Zielona karta (Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego) wymagana jest m.in. w Albanii, na Białorusi, w Bułgarii, Iranie, Izraelu, Maroku, Serbii, Tunezji, Turcji, czy na Ukrainie.

Proponuję zawsze zrobić kopie prawa jazdy i ubezpieczenia samochodu.

Nie zapomnij zabrać dowodu rezerwacji miejsca pobytu. Zanotuj również numer telefonu do właściciela lub na recepcje. Często hotele, po upłynięciu określonego czasu, anulują rezerwację. Kempingi czasami, dużo wcześniej przed północą, zamykają bramy wjazdowe dla samochodów. Dlatego warto skontaktować się i uprzedzić o spóźnieniu lub przybyciu późno w nocy.

Jeśli zabierasz ze sobą wartościowe rzeczy (np. nowy laptop) to warto zabrać ze sobą dowód zakupu oraz zapisać ich typ oraz numery seryjne. W razie ich zgubienia lub kradzieży dane te będziesz mógł podać policji podczas składania doniesienia na lokalnym posterunku.

 

podróżowanie samochodem

 

Podróżowanie samochodem wynajmowanym

Jeśli zamierzasz wynajmować samochód za granicą to koniecznie musisz mieć kartę kredytową. Karta kredytowa musi posiadać identyczne dane jak osoba, która będzie prowadziła samochód. Czyli jeśli ty prowadzisz i kartę kredytową ma tylko twój partner to może się zdarzyć, że wynajęcie samochodu nie będzie możliwe.

Przykład z życia wzięty: Dziewczyna (bez prawa jazdy) zarezerwowała kartą kredytową samochód, bo koleżanka (kierowca) takiej nie posiadała. W salonie odmówiono im wynajmu, mimo iż podróżujący  z nimi chłopak również miał kartę kredytową, ale nie miał prawa jazdy. Nawet dwie karty kredytowe nie pomogły. Dlaczego? W momencie kolizji (z winy wynajmującego czy innego uczestnika ruchu) zostaje spisany raport z danymi kierowcy (na podstawie prawa jazdy). Raport jest niezbędny do wypłaty ubezpieczenia AC, aby salon mógł naprawić samochód. Jeśli dane z wykupienia polisy AC (dane z karty kredytowej) są inne niż na raporcie ze zdarzenia (kolizji) to ubezpieczenia nie zostanie wypłacone.

Podróżowanie samochodem stanie się czystą przyjemnością, jeśli odpowiednio wcześniej zatroszczysz się o wymagane dokumenty.

 

Środki płatnicze za granicą

Aktualnych informacji o środkach płatniczych szukaj w internecie. Może się okazać iż w danym kraju akceptuje się tylko karty Visa (a inne już nie).

Aby pobrać pieniądze w banku należy okazać się dowodem tożsamości. Niestety, w niektórych krajach (nawet tych należących do UE) akceptowalny jest tylko paszport, dowód osobisty już nie.

Dowiedz się w jakich godzinach są otwarte banki, placówki pocztowe oraz kantory w kraju, do którego zmierzasz. Miej także na uwadze możliwość ich zamknięcia w związku z popołudniową sjestą czy z lokalnymi świętami.

Dowiedz się w swoim banku jaką walutę rozliczeniową ma twoja karta. Najczęściej jest to euro albo dolar amerykański. Oczywiście najkorzystniej jest płacić kartą o tej samej walucie rozliczeniowej, co waluta kraju, w którym przebywasz. Jeśli w NY płacisz kartą, która rozliczy transakcję najpierw na euro, a następnie na złote to dodatkowo tracisz na przewalutowaniu. Wygląda to następująco przy karcie, która rozlicza transakcję na euro. Zapłaciłeś 1$. Bank przeliczy to na 0,73€, a następnie zamieni to na 4,15zł i ta kwota obciąży twój rachunek. Gdybyś płacił kartą rozliczającą transakcje w dolarach to 1$ twój bank zamienił by na 3,53zł i taką kwotą obciążyłby twój rachunek.

Zapytaj również, czy twój bank nie pobiera dodatkowo prowizji za takie przewalutowanie, gdy zapłacisz kartą. Oraz czy naliczy jakąś prowizję od wypłaty w bankomacie za granicą.

Koniecznie zapisz numery telefonów, pod którymi będziesz mógł zastrzec lub zablokować swoje karty. Zapisuj również transakcje wykonane za ich pomocą i zbieraj wydruki. Zdarza się bowiem, że bankomaty są zepsute. Jeśli będziesz miał zastrzeżenia w łatwy sposób zgłosisz to w placówce danego banku.

Ciekawostką jest, że niektóre zagraniczne bankomaty proszą o 6 cyfr PIN. Polski PIN ma 4 cyfry, więc po jego wpisaniu dwukrotnie należy nacisnąć gwiazdkę i zaakceptować.

 

Czeki

W krajach, gdzie sieć bankomatów jest słabo rozwinięta warto zaopatrzyć się w czeki. Czeki są niezwykle wygodne i bezpieczne. Można je zamówić w swoim banku, najlepiej o niskich nominałach np. 10, 20 dolarów. Można je wymienić w banku na gotówkę lub płacić nimi w restauracjach czy hotelu. W przypadku zguby lub kradzieży bardzo szybko bank wymienia je na nowe – po okazaniu dowodu zakupu oraz listy z numerami czeków.

Ubezpieczenie podróży często nie pokrywa zgubienia lub kradzieży gotówki. Dlatego czeki wydają się najlepszym rozwiązaniem, gdy musisz zabrać dużą kwotę pieniędzy.

 

Niezależnie od posiadanych kart i czeków warto zawsze mieć przy sobie trochę gotówki na wszelki wypadek. Gotówkę, karty i czeki zawsze przechowuj osobno. W przypadku zguby lub kradzieży jednego będziesz mógł skorzystać z pozostałych środków płatniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *