podróż samolotem
Podróże

Planowanie podróży – #5 Podróż samolotem

W dzisiejszych czasach zdecydowanie najbezpieczniejsza i stosunkowo wygodna jest podróż samolotem. Jeśli jednak wybierasz się w nią pierwszy raz, może ci się wydać bardzo skomplikowana ze względu na dużą liczbę kontroli i zasad bezpieczeństwa. Poniżej kilka wskazówek.

 

podróż samolotem

 

Podróż samolotem

Procedura podróżna na lotnisku rozpoczyna się zwykle na 2 godziny przed odlotem. Wyjątkiem są loty krajowe (godzina) oraz do USA i Kanady (powyżej 2 godzin).

Po przyjeździe na lotnisko należy sprawdzić swój lot na tablicy informacyjnej. Będzie na niej podany numer stanowiska odprawy oraz ewentualne informacje o opóźnieniach i zmianach.

Na stanowisku odprawy biletowo-bagażowej (check-in) należy okazać numer rezerwacji oraz dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Tu zostanie nadany Twój bagaż rejestrowany, czyli przewożony w luku bagażowym. Warto przy okazji sprawdzić, czy bagaż nierejestrowany, czyli podręczny, nie jest za ciężki i czy nie ma w nim zabronionych przedmiotów. Waga i wymiary poszczególnych bagaży podawana jest przy dokonywaniu rezerwacji. Za dodatkowy i nietypowy bagaż trzeba dopłacić.

Na przejściu granicznym przeprowadzana jest dokładna kontrola pod kątem posiadania noży i innych ostrych przedmiotów. Niedozwolone jest wnoszenie na pokład przedmiotów, w których znajdują się szkodliwe substancje. Najlepszym przykładem może być tutaj ozdobna zapalniczka – pamiątka lub prezent wylądują w koszu. Również niektóre części sprzętu do nurkowania nie mogą być przewożone w bagażu podręcznym – takie jak butle oraz lampy do nurkowania wyposażone w akumulator. Zdarza się, że również baterie są odbierane.

Po odprawie biletowo-bagażowej należy odbyć odprawę celną przechodząc przez zielone bramki „Nic do oclenia” lub do oznaczonych  na czerwono bramek, w których zgłasza się środki płatnicze w kwocie o równowartości ponad 10  tysięcy euro oraz przedmioty do działalności gospodarczej i handlu.

Na 40 minut przed odlotem musisz zgłosić się do kontroli bezpieczeństwa w bramce, której numer podano przy odprawie. Aby ułatwić procedurę należy do specjalnego pudełka włożyć okrycie wierzchnie oraz wszelkie metalowe i elektroniczne rzeczy, które zostaną prześwietlone. Możesz również zostać poproszony o zdjęcie paska, zegarka i obuwia.

Po przejściu tej odprawy znajdziesz się w strefie wolnocłowej, gdzie możesz spędzić trochę czasu na zakupach.

Ostatni etap to wejście na pokład (boarding). Po sprawdzeniu biletu i dokumentu tożsamości zostaniesz skierowany do autobusu lotniskowego lub bezpośrednio do samolotu. Pamiętaj, że na pokładzie powinieneś zająć miejsce oznaczone na bilecie oraz stosować się do poleceń obsługi.

Po przylocie na miejsce czeka cię odbiór bagażu (baggage claim) z ruchomej taśmy oznaczonej numerem lotu.

 

Wskazówki

Bilet lotniczy najłatwiej kupić przez internet. Na stronach linii lotniczych i pośredników znajdują się praktyczne wyszukiwarki. Dzięki nim szybko znajdziesz lot, który będzie ci najbardziej odpowiadał.

W bagażu podręcznym możesz mieć jedynie niewielkie ilości płynów (do 1l), przy czym żadne z opakowań nie może przekraczać 100ml. Obejmuje to także kremy, pasty, aerozole i tusze do rzęs. Nie dotyczy to natomiast produktów nabytych w strefie wolnocłowej, które są specjalnie foliowane.

Na pokład samolotu możesz zabrać laptop, telefon, kamerę wideo, czy aparat fotograficzny. Jednak korzystanie z nich na pokładzie samolotu podczas lotu może być zabronione lub ograniczone.

Pamiętaj, że przedmioty zakwestionowane podczas kontroli bezpieczeństwa nie są przyjmowane do depozytu, co oznacza że tracisz je bezpowrotnie. Dlatego proponuję przed podróżą dokładnie zapoznać się z zasadami przewozu bagażu. Są one dostępne na stronie danego przewoźnika.

Limity na przewóz alkoholu i papierosów wynoszą 200 papierosów lub 50 cygar lub 250g tytoniu/tabaki, litr wyrobów spirytusowych, 2 litry wina, 5 litrów piwa, nie więcej niż 50ml perfum oraz nie więcej niż 250ml wód toaletowych.

Aby uniknąć sytuacji, w której ktoś będzie chciał przemycić coś w twoim bagażu, na co możesz być narażony w podróży, istnieje możliwość, aby jeszcze przed wyruszeniem w drogę, na lotnisku, cały bagaż (walizki, torby, plecaki, rowery, wóżki dziecięce itp.) został za niewielką opłatą opakowany folią (na lotniskach są zwykle specjalne urządzenia samoobsługowe do foliowania).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *