hobby
Biznes,  Różne

Płomienie pasji. Po co nam hobby?

Posiadanie hobby to nie nowoczesne wymysły, aby móc się pochwalić przed szefem. Wiele badań wskazuje, że pomaga to w samorealizacji, samorozwoju, uatrakcyjnia w oczach innych, redukuje poziom stresu, a nawet uczy dobrego zarządzania swoim czasem. Korzyści płynących z posiadania hobby jest bardzo dużo.

 

Korzyści z posiadania hobby.

W ostatniej rozmowie ze znajomą, z którą spotkałam się po ponad roku, zauważyłam jak wspaniałe działanie ma posiadanie swojej pasji. Zupełnie jej nie poznawałam, mimo iż z wyglądu prawie się nie zmieniła. Po wymianie kilku zdań i opowiadaniu, co u nas słychać, pochwaliła się, że znalazła sobie hobby – ogrodnictwo. Zaczęła opowiadać o nim z wielką pasją i  w bardzo interesujący sposób. Do wszystkiego, co obecnie potrafi doszła małymi krokami. Kluczowa okazała się wiedza, którą przyswajała z pochłanianych masowo książek, programów ogrodniczych i (oczywiście) internetu. Obecnie jej ogród jest wspaniałą wizytówką tej wiedzy i włożonej pracy.

No, właśnie. Ja patrząc na jej zadbany ogród myślę „zrobiła kawał roboty, tyle pracy przy tym miała” i pewnie, gdybym miała sama zająć się ogrodnictwem traktowałabym to jako obowiązek. Ale dla niej to nie była praca. Często słyszymy, że jeśli kochamy coś robić to jest to przyjemność, a nie praca. Istnieją też bardzo ważne słowa: Rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w roku. Czysta prawda.

Anka uczyła się wszystkiego na własną rękę, bez kończenia szkół czy kursów projektowania ogrodów. Każdego dnia pogłębiała swoją wiedzę i praktykowała ją. Wspomniałam o jej ogrodzie, który jest dzisiaj jej wizytówką. Dosłownie. Zgłasza się do niej wielu ludzi, którzy chcą jej powierzyć swój ogród. Zarabia na tym więcej niż przyzwoite pieniądze i wciąż opowiada o swojej „pracy” z płomieniami pasji.

Hobby może być wspaniałym sposobem na wyrażanie siebie, swojej kreatywności. Bardzo istotne jest to, że pasja odrywa nas od szarej rzeczywistości, pozwala zmniejszyć stres, a nawet wyciągnąć z depresji. Anka w rozmowie wyznała, że szczerze żałuje, że nie znalazła swojego zainteresowania wcześniej. A ja pomyślałam, że być może to ono znalazło Ciebie w odpowiednim momencie i zmieniło Twoje życie i Ciebie na lepsze.

 

Jak znaleźć swoje hobby?

Nie ma złotej rady. A nawet jestem przekonana, że to hobby znajduje nas. Przynajmniej w moim przypadku tak było. Wcześniej próbowałam nowych, interesujących zajęć. Ale tzw. „flow” trwało przez pewien epizod. Później zajęcie mnie nudziło i szukałam następnego. Takie szukanie hobby, też daje nam dużo. Uczymy się siebie, dowiadujemy się, co nam sprawia radość i w czym jesteśmy dobrzy. Być może – szukanie – to też jest dobry sposób na rozpalenie w sobie pasji.

Moja rada jest taka. Znalazłeś już zajęcie, które daje Ci radość i widzisz siebie za kilka lat robiącego to samo? (Jeśli nie to próbuj nowych rzeczy lub czekaj, aż sytuacja zmusi Cię do działania i polubisz to działanie.) Podejmij świadomą decyzję, że będziesz najlepszy w tym, co robisz I UWIERZ W TO. Motorem napędzającym powinien być konkretny cel, ale nie finansowy. Osiąganie dobrobytu finansowego jest powodem, który (prędzej czy później) działa jak przysłowiowy bat, a nie marchewka. Skutecznie działające powody to: czuję się spokojniejsza, gdy to robię; robię to, bo jest to spełnienie moich marzeń; to co robię wpływa korzystnie na moje zdrowie; to co robię wywołuje uśmiech na twarzy mojego dziecka, co jest dla mnie najważniejsze itd. Zarabianie dzięki hobby to dodatkowy skutek. Staraj się cały czas rozwijać, szukaj nowych doświadczeń i wyzwań. Łatwo przewidzieć, że gdy będziesz wykonywać machinalnie swoje hobby, bez koncentracji nad nim, zacznie Cię nudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *