Savoir vivre
Podróże

Planowanie podróży – #9 Savoir vivre za granicą

Wyjeżdżając za granicę, nie zapomnij, że czeka cię spotkanie z inną kulturą i savoir vivre. Pamiętaj, aby szanować prawa i zwyczaje panujące w kraju, do którego się wybierasz. Jeśli złamiesz przyjęte zasady możesz kogoś urazić lub nawet… trafić do więzienia.

 

Savoir vivre

 

Savoir vivre za granicą

Należy pamiętać, że każdy kraj ma swoje prawa i zasady, dotyczące zarówno obyczajów, jak i przepisów wjazdowych, ubezpieczenia, zameldowania, służby zdrowia, bezpieczeństwa. Przed podróżą zajrzyj na stronę MSZ (msz.gov.pl). Kilka ciekawostek savoir vivre, co wolno, a czego nie, znajdziesz poniżej.

 

  • Są kraje, w których szczególne ograniczenia dotyczą fotografowania. Nie wolno robić zdjęć obiektów wojskowych i publicznych. W niektórych krajach arabskich i afrykańskich trzeba pytać o zgodę na fotografowanie ulic i zabytków. Do dobrego tonu należy także pytanie mieszkańców o zgodę na robienie im zdjęć oraz we wnętrzu świątyń.
  • Jeśli zgubisz się w jednym z arabskich miast, o drogę pytaj tylko mężczyzn. Zaczepianie kobiet na ulicy jest źle widziane.
  • W Egipcie ogólnie przyjęte jest pozostawienie napiwków obsłudze hotelowej. Im większy napiwek dasz, tym piękniejszą rzeźbę z wykrochmalonych ręczników zastaniesz wieczorem na swoim łóżku.
  • W Bośni oraz w części Chorwacji w czasie postojó na terenie niezabudowanym nie wolno wchodzić na pobocze ani do lasu – wciąż mogą tam być miny, pozostałości po zakończonej wojnie.
  • Pamiętaj, że w Bułgarii znany gest kiwnięcia głową oznacza zaprzeczenie. Z kolei przeczące machanie głową uznawane jest za zgodę.
  • We Francji został wprowadzony specjalny podatek na produkty kupowane na miejscu. Często więc ceny podawane w cukierniach obowiązują tylko na wynos. Jeśli masz ochotę zjeść ciastko i wypić kawę przy stoliku, musisz dopłacić ok. 2 euro.
  • Jeśli zostałeś zaproszony na kolację przez Francuza, w żadnym wypadku nie przynoś wina. Oznacza to, że nie ufasz gospodarzowi w kwestii doboru trunku. Nietaktem jest także życzenie bon appetit (smacznego), co sugeruje, że posiłek nie wygląda zbyt apetycznie.
  • Islandia słynie z niezwykle czystej wody. Nie musisz więc odmawiać, jeśli zostaniesz poczęstowany wodą z kranu.
  • W Finlandii bardzo poważnie traktowana jest kwestia ochrony środowiska. Tym bardziej pamiętaj o sprzątaniu miejsca biwakowania.
  • Jadąc do Afganistanu, Arabii Saudyjskiej lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pamiętaj, że za wwożenie i spożywanie alkoholu i wieprzowiny grozi tam kara więzienia.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *