UE
Podróże

Planowanie podróży – #8 Bezgraniczna UE

W związku z tym, że 21 grudnia 2007 r. Polska przystąpiła do układu Schengen, kontrola na granicy między krajami UE została zniesiona. Nie musisz więc tracić czasu w kolejkach na granicy, tylko swobodnie przejedziesz do innego kraju, czasem nawet tego nie zauważając. Z kolei 30 marca 2008 r. nastąpiło zniesienie granic powietrznych, czyli zniesienie kontroli paszportowej na lotniskach wewnątrz UE. Pasażerowie nie są poddawani kontroli granicznej, a jedynie zwykłej kontroli bezpieczeństwa.

 

UE

 

Przepisy i opłaty drogowe w UE

Jadąc przez Europę, nie unikniesz płacenia za przejazd. Wiele krajów stosuje pobieranie opłat za korzystanie z dróg przejazdowych (obowiązek płacenia tzw. winiet). Z opłatami drogowymi możesz zapoznać się na pzmtravel.com.pl. Natomiast niezbędne winiety można kupić w Polsce, w sklepie Polskiego Związku Motorowego (pzmtravel.com.pl/pzmsklep/) lub na wybranych stacjach benzynowych przy granicach krajów.

Pamiętaj, że po przekroczeniu granicy będą Cię obowiązywały zasady ruchu drogowego kraju, do którego wjechałeś. Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy, a dzieci powinny siedzieć w fotelikach odpowiednich do wieku.

W niektórych krajach obowiązuje ruch lewostronny (np. Anglia, Cypr, Irlandia, Malta). W wielu możesz spotkać inne zasady pierwszeństwa na rondzie. Zorientuj się także, na jakiej zasadzie uiszcza się opłaty za parkowanie w miastach, które masz zamiar zwiedzać.

Dokładnie obserwuj znaki, aby zapoznać się z ograniczeniami prędkości w danym miejscu. W niektórych krajach obowiązują inne zasady w przypadku złej pogody lub prowadzenia samochodu przez młodego kierowce.

 

Wwóz i wywóz towarów

Od 1 lipca 1999 r. w krajach UE zostały zniesione sklepy bezcłowe. Obecnie obowiązują dwie ceny na kupowane produkty – droższe dla podróżujących w granicach UE oraz tańsze dla podróżujących poza granicami UE.

Zabronione jest zabieranie ze sobą bez zezwolenia żywych zwierząt i roślin będących pod ochroną. Dotyczy to produktów, które są wykonane ze zwierząt lub roślin zagrożonych wyginięciem.

Jeśli kupisz produkty wykonane ze zwierząt lub roślin, handel którymi podlega pewnym ograniczeniom, musisz wystąpić o zezwolenie na ich wywiezienie z kraju, w którym je kupujesz.

Także w wypadku zwierząt i roślin chronionych, wyhodowanych w niewoli lub w sztucznych warunkach, potrzebujesz zezwolenia na ich wywiezienie, a czasami również na ich wwiezienie do kraju. Aby sprowadzić żywe zwierzęta z kraju spoza UE, dodatkowo musisz posiadać certyfikat zdrowia zwierzęcia.

 

klatka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *