Fashion Designer Awards
Moda

Ogrodowa metamorfoza – pokrowiec na huśtawkę

Między codziennymi obowiązkami w domu, a szyciem ubrań z myślą o upragnionym urlopie pojawiają się rzeczy niecierpiące zwłoki. Tak było w przypadku pokrowca na huśtawkę.

huśtawka ogrodowa

Przy zakupie huśtawki oprócz wygodnych poduszek dostaliśmy daszek z cienkiej tkaniny bawełnianej, który chroni od słońca. Z czasem materiał wypłowiał i zaczął się targać, a śruby huśtawki przez wystawienie ich na działanie czynników atmosferycznych wymagały wymiany na nowe. Za namową męża kupiłam wodoodporną tkaninę Oxford w trzech kolorach (115,50zł), 4m zamka błyskawicznego (16,60), 2m taśmy rzep (4,50zł), kilka metrów lamówki, resztka tasiemki i 16 napek. Całkowity koszt uszycia pokrowca to ok. 140zł.

A oto opis w jaki sposób możecie wykonać samodzielnie pokrowiec na huśtawkę.

1. Ściągnij wymiary daszka lub skopiuj oryginalny oraz wymierz boki Twojej huśtawki.
Ja potrzebowałam:
160cm x 2,5mb tkaniny na dach i dodatki (materiał do przyszycia rzepu oraz rogi)
160cm x 5mb tkaniny na przednią i tylną ściankę
160cm x 3mb tkaniny na boczne ścianki

konstrukcja pokrowca
daszek huśtawki

2. Nowy daszek obszyj lamówką, dopasuj rogi oraz taśmę rzep w taki sposób, aby materiał był mocno naciągnięty i woda nie miała możliwości zatrzymywania się na daszku.
Ja musiałam poprawiać mój daszek (zdjęcie poniżej), bo po pierwszej ulewie woda zebrała się w luźnym daszku i zaczęła przeciekać przez materiał. Radzę ten etap wykonać bardzo starannie, by później nie nanosić poprawek, gdy do daszku doszyjemy ścianki.

hustawka ogrodowa daszek3. Obrzucamy brzegi wszystkich ścianek.
Ja użyłam stopki do podwijania, a dolny brzeg obszyłam lamówką.

szycie pokrowca

4. Przy górnym brzegu naszywamy taśmę oraz nabijamy napki. Będzie to umożliwiało zwijanie boków i szybkie rozwijanie ich.

szkic pokrowca5. Ścianki doszywamy do daszku, a następnie łączymy je taśmą suwakową. Taśma suwakowa ma rozsuwać się w górę i zasuwać zjeżdżając w dół.

projekt huśtawki
projekt pokrowca na huśtawkę ogrodową

Mimo krótkiego opisu wykonania pokrowca na huśtawkę jest to zadanie bardzo pracochłonne i wymagające dużej staranności.
Jestem bardzo zadowolona z efektu, pokrowiec uszyłam w ulubionych kolorach, za niską cenę, a mąż jest szczęśliwy, że nie musi już ściągać poduszek przed deszczem. Wystarczy pociągnąć za tasiemki z napkami i zasunąć zamek błyskawiczny, by ścianki chroniły huśtawkę przed deszczem i śniegiem.

huśtawka ogrodowa z daszkiem
daszek na huśtawkę
huśtawka z daszkiem

Pozdrawiam
Unicat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *