odpowiedzialność
Wizerunek

Weź odpowiedzialność w czasie koronawirusa. Twoje zachowanie to część twojego wizerunku.

10 marca 2020 roku odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym podjęto ważne decyzje dotyczące naszego bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia SARS-CoV-2 (koronawirusem). Ostatnie takie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent zwołał w 2016 roku, gdy w Warszawie miał odbywać się szczyt NATO.

Od tego dnia do dzisiaj zostały zamknięte placówki edukacji, kulturalne, restauracje, centra handlowe, ruch graniczny, odwołano imprezy sportowe, kulturalne oraz wszelkie zgromadzenia (w tym kościelne, czy związane z kampanią prezydencką) oraz wiele więcej. Zakażonych jest 177 osób, w tym cztery osoby zmarły w wyniku tej choroby. Ogromnie współczuje tym osobą oraz ich rodzinom.

Zachowania i (nie-) odpowiedzialność

Do tej pory spotkałam się z kilkoma zachowaniami w obliczu pandemii. Czy któreś z opisanych niżej pasuje do twojego?

 • Zaprzeczanie – takie osoby udają, że to się nie dzieje, „to mnie nie dotyczy, bo umierają tylko osoby starsze”.
 • Przeciwstawianie się – „ja się nie zgadzam z tym rozporządzeniem”, „nie idę do szkoły, ale za to pójdę do pubu”.
 • Zrzucanie odpowiedzialności na innych – „gdyby nie Chińczycy, to nie byłoby problemu”, „rząd mógł reagować zanim choroba się rozprzestrzeniła”
 • Szukanie usprawiedliwienia – „18 urodziny ma się raz w życiu i muszę zrobić imprezę dla chociaż kilku znajomych. Przecież nie mogę tego dnia spędzić przed telewizorem.”
 • Wyłamywanie się – „jak ja jeden wyjdę z domu po zakupy, to nic się nie stanie”, „ja jestem zdrowy, po co mam dezynfekować ręce wchodząc do przedszkola”.
Co możesz zrobić? Weź odpowiedzialność.

Co możesz zrobić w czasie koronawirusa i kwarantanny? Weź odpowiedzialność za swoje zachowanie. Na przykład:

 • Zrób wszystko, aby zostać w domu i unikaj jakichkolwiek spotkań. Nie idź na siłownie, na plac zabaw, na spotkanie, na kawę.. nigdzie!
 • Skup się na swojej formie psychicznej i faktach, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i uniknąć zakażenia.
 • Nie przytłaczaj się informacjami z mediów, które sieją strach. Są rzeczy, na które mamy wpływ (nasze zdrowie) oraz są poza naszą kontrolą (mutacje wirusa, czas kwarantanny).
 • Zaplanuj najbliższe tygodnie tak, aby wykorzystać ten czas maksymalnie na to, na co dotychczas nie miałaś czasu. To czas na refleksje i odkrycie wartości, na których naprawdę ci zależy.
 • Postaraj się przekonać każdą osobę, do której masz dostęp, aby wychodziła z domu wyłącznie w sytuacjach bezwzględnie koniecznych.
 • Dbaj o siebie. Jedynym narzędziem w walce z wirusami, zanim zostanie opracowany lek, czy szczepionka, jest wzmacnianie swojej odporności. Oczywiście powinnaś dbać o to przez cały czas, ale teraz szczególnie jest to istotne.
 • Jeżeli musisz iść do pracy – prowadź dyskusje na argumenty z pracodawcą, który oczekuje, że stawisz się w pracy, jeśli to nie jest konieczne i niezbędne!

To w jaki sposób się zachowujesz jest jednym z wielu elementów twojego wizerunku. Chcesz wywierać wrażenie osoby odpowiedzialnej? Sprawdź jak postępujesz w tym trudnym czasie. Pamiętaj, że bycie spójnym w swoim wizerunku oznacza konsekwentność wszystkich twoich działań, wypowiedzi, myśli i przekonań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *