bólu porodowego
Zdrowie i uroda

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Poród to jedno z najtrudniejszych wydarzeń w życiu młodej mamy. Dla wielu kobiet to powód do obaw o zdrowie swoje i maluszka. Na szczęście medycyna, zarówno ta tradycyjna, jak i naturalna, coraz lepiej radzą sobie z bólami porodowymi. Powiedzenie „rodzić będziesz w bólach” ma obecnie już trochę mniej negatywny ładunek.

Moda na doule

W polskich szpitalach coraz częściej można spotkać tak zwaną doulę, która niesie wsparcie emocjonalne i fizyczne rodzącej. Doula to rodzaj mediatora pomiędzy personelem medycznym i przyszłą mamą.

Zazwyczaj już podczas ciąży przyszła mama korzysta z jej porad, może być ona też obecna podczas porodu. W Polsce doulami są najczęściej położne, a najnowsze statystyki informują, iż towarzyszą one przy porodach równie często jak mężowie.

Sztuka oddychania

Młode mamy mogą też w trakcie ciąży przygotować fizycznie organizm do porodu stosując specjalne ćwiczenia rozciągające mięśnie oraz ćwiczenia oddechowe. Pomocna może się okazać joga dla ciężarnych, ćwiczenia na basenie, czy inne formy aktywności dedykowane dla pań w ciąży. Ważnym czynnikiem akcji porodowej jest prawidłowe oddychanie, można się go nauczyć w szkole rodzenia. O tym jak oddychać poinformuje nas też personel szpitala. Prawidłowe oddychanie przyśpiesza akcje porodową i uśmierza bóle. Pomocny już w końcowej fazie porodu okazać się może też krzyk. Może rozładować napięcie i złagodzić ból oraz dodatkowo rozluźnić mięśnie kanału rodnego.

Masaż i ciepła woda

Ulgę Przynosi także masaż okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Kobieta może siedzieć, a osoba wykonująca masaż rozmasowuje jej dolną część pleców. Masaż można wykonać używając nadgarstka bądź kostek pięści, uciskając bolące miejsca. Dobrym sposobem na uśmierzenie bólu porodowego są też okłady – kompres zimny bądź ciepły – można zastosować w okolicy kości krzyżowej albo w dolnej części brzucha.

Ciepła woda ma kojące i relaksujące działanie. W wielu szpitalach personal zachęca do kąpieli pod prysznicem bądź w wannie. Prysznic powinien trwać do 20 minut, w tym czasie kobieta możne polewać brzuch lub okolice krzyża. Przynosi to ulgę i polepsza ukrwienie mięśni. Woda powinna być ciepła lub letnia, nie może być gorąca.

Poród w ruchu

Lekarstwem na bóle porodowe jest też częsta zmiana pozycji podczas porodu oraz ruch w trakcie akcji porodowej. Porody w pozycji leżącej są coraz rzadziej stosowane. Obecnie zachęca się kobiety do przyjmowania optymalnej dla nich pozycji ciała. Najlepsze techniki zazwyczaj przedstawiane są w szkole rodzenia. Moim zdaniem taka szkoła powinna być obowiązkowa dla każdej przyszłej mamy.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *