Zdrowie i uroda

Mleczaki są ważne

Mleczaki pierwsze ząbki w naszych pociech pojawiają się już w 6 miesiącu życia. Od samego początku powinniśmy odpowiednio się o nie zatroszczyć. O tym jak ważna jest higiena zębów mlecznych przeczytasz poniżej w tym artykule.

Higiena zębów mlecznych.

Niestety nadal panuje powszechna opinia, że zęby mleczne i tak wypadną i zastąpią je zęby stałe, więc nie trzeba o niej tak bardzo dbać, (a co gorsza!) leczyć próchnicy. Nie jest to prawdą. Jeżeli chcesz, aby twoje dziecko miało zdrowe i proste zęby stałe, pamiętaj, że wpływ na to mają już zęby mleczne.

 

Kilka wskazówek jak powinna wyglądać dobra higiena jamy ustnej u małego dziecka:

1. We wczesnym niemowlęctwie, kiedy dziecko nie ma jeszcze zębów, przemywamy wały dziąsłowe jałowym gazikiem nasączonym przygotowaną wodą.

2. Zaczynamy myć zęby już wtedy, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Dzięki temu z jednej strony na zasadzie zabawy przyzwyczajamy malutkie dziecko i wbijamy mu nawyk mycia zębów, a jednocześnie usuwamy z nich resztki osadu. Dodatkowo używanie szczoteczki przez ząbkujące dzieci może mieć tę zaletę, że przynosi ulgę. Szczoteczka pełni rolę gryzaczka.

3. Wystarczy zastosować tradycyjną szczoteczkę do mycia zębów mlecznych, która ma miękkie włosie i małą główkę lub silikonową szczoteczka na palec, jeżeli dziecko nie boi się. Już u dwulatka można stosować również szczoteczkę elektryczną.

4. Używamy pastę do zębów wyłącznie przeznaczoną i odpowiednią do wieku dziecka. Początkowo możemy szczotkować szczoteczką zwilżoną tylko wodą. Przy wyborze pasty dla dziecka sprawdź, czy posiada ona fluor. Informacje znajdziesz na opakowaniu. Szczotkowanie zębów pastą z fluorem jest zalecane i rekomendowane przez towarzystwo naukowe.

5. Zęby mleczne powinny być myte co najmniej 2 razy dziennie, na przykład po śniadaniu oraz przed snem. Bardzo ważne jest wieczorne mycie zębów, ponieważ podczas snu wydziela się mniej śliny, która ma dla zębów funkcję oczyszczającą. To właśnie głównie w nocy rozwija się próchnica.

 

Brak higieny ma wpływ na zdrowie.

Nieleczona próchnica zębów mlecznych może doprowadzić do powstania ropni i zakażeń tkanek miękkich. A taki stan jest ogniskiem zakażenia dla całego organizmu. Zęby mleczne utrzymują przestrzeń dla zębów stałych. Ich utrata powoduje wady zgryzu. Pielęgnacja zębów mlecznych jest ważna również dlatego, że nadają kształt łuku zębowego oraz definiują wygląd twarzy. Wspomagają prawidłowe żucie i przyswajanie pokarmów oraz wspomagają prawidłowy rozwój mowy. Zdrowe mleczaki to większa szansa na zdrowe zęby stałe.

 

Dieta a mleczaki.

W dbaniu o zęby mleczne duże znaczenie ma również odpowiednia dieta dziecka. Pierwszą zasadą jest nie podawanie dziecku w nocy słodkich napojów i soków lub herbat granulowanych – jedynie wodę. Druga zasada to ograniczone podawanie słodyczy i produktów zawierających cukier, a także produktów lepkich, oklejające zęby, na przykład biszkoptów. Resztki długo pozostają na zębach, co sprzyja powstawaniu próchnicy. Trzecią zasadą nie tylko przy pielęgnacji zębów jest jedzenie warzyw i owoców. Warzywa i owoce są nie tylko zdrowe dla organizmu dziecka, ale również dla zębów, ponieważ ścierają zbędny osad. A dodatkowo żucie powoduje zwiększenie wydzielania śliny, która przyczynia się do samoczyszczenia zębów. Mam nadzieję że rozwiałąm Wasze wątpliwości odnośnie uzębienia mlecznego. Pamiętajcie również o tym, aby jak najszybciej umówić się na wizytę kontrolną u dentysty. Najlepiej wybierz dentystę, który oferuje specjalne wizyty dla malutkich dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *