leczenie ziołami
Zdrowie i uroda

Leczenie ziołami

Zioła są tańsze od leków, a w wielu przypadkach są równie skuteczne i często bezpieczniejsze. Skoro jesteśmy przyzwyczajeni do stosowania wygodnej kapsułki, pomysł, aby zająć sie suszonymi liśćmi może nas trochę zniechęcać. Jednakże mimo wszystko, leczenie ziołami zyskuje na popularności.

 

leczenie ziołami

 

Leczenie ziołami

Suszone zioła – liście, nasiona, łodygi lub inne części roślin, które zawierają czynne składniki możemy kupić w sklepach ze zdrową żywnością  i przyrządzać z nich pachnące, aromatyczne lecznicze napary. Większość ziołowych herbatek sporządza się, dodając czubatą łyżeczkę suszonego lub świeżego zioła do filiżanki wrzątku. Należy parzyć około 10 minut, pozostawić do ostygnięcia, po czym jest gotowe do picia. Napary sporządzone z kory, nasion lub korzeni wymagają dłuższego parzenia. Spożywanie naparów oraz leczenie ziołami powinniśmy konsultować z lekarzem znającym się na ziołach lub wykwalifikowanym zielarzem.

 

Możemy z łatwością hodować własne zioła w ogrodzie lub w doniczkach na parapecie. Przykładowe zioła, które możesz wyhodować znajdziesz w poprzednim artykule (klik). Zwykłą metoda zbioru polega na obcięciu łodyg, opłukaniu ziół wodą i powieszeniu ich łodygami do góry do wyschnięcia. Kiedy liście stają się suche, ale nie na tyle, aby się pokruszyć, zrywamy je i przechowujemy w ciemnym pojemniku. Zapakowanie słoików po samą przykrywkę ogranicza dostęp tlenu i sprzyja zachowaniu świeżości. Jeśli uprawiamy zioła dla ich leczniczych kwiatów, zbieramy kwiaty tuż po zakwitnięciu rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *