Różne

Jaki kupić termometr dla niemowlaka?

Termometr to jedna z podstawowych rzeczy która powinno się znaleźć w wyprawce dla dziecka. Przydać się może w pierwszych tygodniach życia malucha. Dziecko gorączkować może z różnych powodów, natomiast bardzo ważne jest żebyśmy wiedzieli jak wysoka jest temperatura.

Jaki kupić termometr dla niemowlaka?

Na rynku mamy szeroki wybór termometrów. Najbardziej klasycznymi są szklane termometry, do których używania nie potrzebujemy bateri. Łatwo je też zdezynfekować. Obok termometrow bezrtęciowych pojawił się również termometry elektroniczne i bezdotykowe.

1. Klasyczny termometr bezrtęciowy

Jest to propozycja dla osób, które pamiętają takie termometry z dzieciństwa. Nie potrzebujemy do nich baterii ani innego zasilania. Łatwo je wyczyścić, a temperatura jest bardzo dokładna. Szczegółowa podziałka umożliwia dokładny pomiar. Dokonanie pomiarów ma prawie 100% dokładnoś. Jedynym minusem może być czas mierzenia gorączki, bo potrzebujemy na to kilku minut, a małe dzieci mogą nie wykazywać się tak dużą cierpliwością. Dzieci są z natury ruchliwe i trudno im wysiedzieć w jednej pozycji przez dłuższy czas i trzymać termometr pod pachą. A jeśli do tego są chore, to bywają często rozdrażnione i marudne. W takim przypadku mierzenie temperatury jest stresujące zarówno dla nich jak i dla rodzicataki. Termometr ten ma wieczystą gwarancję, a jego koszt to około 15 zł.

2. Termometr elektroniczny

Ma on czytelny wyświetlacz LCD czułość pomiaru to +/- 0,1 stopnia Celsjusza. Automatycznie się wyłącza, gdy nie jest używany. Zakończenie pomiaru sygnalizuje dźwiękiem. Ma proste klasyczne kształty i bardzo często miękką końcówkę, którą można delikatnie umieścić pod pachą dziecka i która nie wywołuje dyskomfortu podczas pomiaru. Dodatkowo jest poręczny w użyciu i można go z powodzeniem zmieścić w kosmetyczce. Ma również wytrzymałą obudowę, która nie zniszczy się podczas transportu lub upadku. Koszt termometru elektronicznego to około 5 -10 zł.

3. Termometr do ucha i do czoła

Kolejny rodzaj termometru – jest to urządzenie na podczerwień, gdzie pomiaru dokonuje się po dotknięciu czoła lub w uchu. Są to dość precyzyjne pomiary, a dodatkowo wynik mamy już po sekundzie. Ponadto, niektóre urządzenia podają również temperaturę otoczenia, pokarmów i przedmiotów. Dzięki temu w szybki i precyzyjny sposób możemy zmierzyć, czy kaszka lub zupka dla niemowlaka ma odpowiednią temperaturę. Końcówka termometru na podczerwień jest zdejmowana, co ułatwia czyszczenie i przestrzeganie zasad higieny. Niektóre modele są wyposażone również w zegar i kalendarz. Dokładność termometru na podczerwień to ok. +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Koszt urządzenia mieści się w kwocie 40 – 100 zł.

4. Termometr bezdotykowy

Niewątpliwą zaletą takich termometrów jest to, że dziecko nawet nie wie, że ma mierzoną temperaturę. Wystarczy skierować promień na czoło malucha nacisnąć guzik i po sekundzie mamy już wynik. Co więcej, do sprzętu nie musimy dokupywać żadnych dodatkowych akcesoriów, tak jak jest to w przypadku termometrów do ucha i wymiennych kapturków. Termometr bezdotykowy nie wymaga specjalnej dezynfekcji, gdyż całkowicie eliminuje możliwość przenoszenia drobnoustrojów. Termometr cyfrowy do pomiaru bezdotykowego mierzy temperaturę dokładnie i szybko. Podświetlany wyświetlacz umożliwia przeczytanie wyniku w słabym oświetleniu lub w ciemności. Niektóre modele mają trzy kolory wyświetlacza w zależności od pomiaru temperatury. Np. kolor czerwony oznacza bardzo wysoką gorączkę i dodatkowo włącza sygnał ostrzegawczy. Termometry bezdotykowe również mają funkcję mierzenia temperatury otoczenia, pokarmów, wody w wanience itd. Termometry bezdotykowe mieszczą się w przedziale cenowym 40 – 100 zł.

Jaki termometr polecam?

W mojej ocenie najlepszymi termometrami są termometry bezdotykowe. I taki termometr kupiłam jeszcze przed urodzeniem się mojej córki. Obecnie minęły ponad 4 lata. Odkąd go używam nie było żadnej awarii. Jest to termometr zasilany dwiema bateriami. Średni czas wymiany baterii to około pół roku, przy codziennym użytkowaniu kilka razy na dobę. Jest idealny do mierzenia posiłków dziecka (głównie mleka), wody w wanience, otoczenia oraz oczywiście temperatury ciała. Będąc w szpitalu z moim synkiem miałam okazję porównania go do profesjonalnych termometrów, których personel używa w szpitalu. Temperatura odczytywana z mojego termometru była identyczna jak ta odczytywana z termometrów szpitalnych. Co ważne sprawdzałam również jego wiarygodność z termometrami klasycznymi i także temperatura jest identyczna. Ogromną zaletą jest szybki czas mierzenia temperatury, ponieważ dla przykładu 3-miesięczne dziecko niechętnie wytrzyma z termometrem pod pachą, bo chyba, że akurat śpi.

Termometr, który wszystkim polecam to Rossmax. Obecnie kosztuje ok. 80 zł. Wszyscy, którym go poleciłam i z niego korzystają są zadowoleni. Ostrzegam jednak przed termometrami, które mają bardzo dużo pozytywnych opinii w internecie. Oprócz ciekawych bajerów (jak zmienny kolor wyświetlacza przy różnych wysokościach temperatury) nie są w stanie niczego zaoferować. W każdej próbie kontroli ich wiarygodności podawania temperatury okazywało się, że temperatura jest zawyżona lub zaniżona. Na moją czarną listę termometrów trafiły: Geratherm NonContact, HI-TECH Medical ORO-T70 Perfect, NUK Flash oraz Lidlowski SilverCrest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *