Zdrowie i uroda

Jak uszyć rękawiczki, które oduczą ssania kciuka?

Jak uszyć rękawiczki, które oduczą malucha ssania kciuka? Czy to w ogóle jest możliwe, żeby malec przestał to robić? Nie dam nikomu gwarancji, ale jeśli sama się nie przekonasz czy takie rękawiczki mają taką moc sprawczą to nie będziesz wiedzieć. Zawsze powtarzam, że warto spróbować, niż żałować, że się czegoś nie spróbowało. Również i w tej sytuacji te słowa odnajdą się idealnie.

Moja córka od małego nie chciała mieć nic wspólnego ze smoczkiem. Od razu, gdy dostawała smoczka do buzi zaczynała się nim dławić, pluć i jej odruch wymiotny dawał się we znaki. Jedynym co ją zadowalało, co akceptowała bezgranicznie oraz co ją uspokajało to był jej własny kciuk. Zapewne jest wiele takich dzieci. Rodzice zdają się być podzieleni w kwestiach od czego łatwiej oduczyć malucha. Od smoczka, czy od palca. Ja dorzucam własną cegiełkę i stanowczo twierdzę, że oduczenie ssania kciuka to olbrzymie wyzwanie. Większość rodziców, których maluch ssał smoczek, może uważać się za szczęśliwców.

Próby oduczenia ssania kciuka w nieskończoność kończyły się niepowodzeniem, a ja w nieskończoność próbowałam szukać nowych metod. A co zrobić gdy przy „odwyku” ssania kciuka wszystkie wypróbowane metody nie zdają egzaminu? Można kupić specjalne rękawiczki, które osłaniają tylko kciuk i ułatwiają pozbycia się tego nawyku. Ale po co kupować, gdy ma się odpowiedni sprzęt i resztki materiałów (z których za niedługo wyrośnie Mount Everest ;)? Zaczęłam się zastanawiać jak uszyć rękawiczki z resztek materiałów.

Jak uszyć rękawiczki – moja metoda.

Nie znalazłam w sieci gotowego wzoru, wykroju, czy chociażby kilku słów jak się zabrać do tego zadania. Zaczęłam więc tworzyć gotowy model metodą prób i błędów. Raz wychodziły za ciasne, raz źle skrojone, raz za wielkie, potem kwestia źle dobranego materiału oraz koloru (bo córka akceptuje wyłącznie róż). I dopiero po kilku próbach stworzyłam wykrój idealny.

  • Aby je zrobić wystarczy odrysować rączkę malucha na kartce papieru.
  • Tworzymy wzór powiększając odrysowaną rączkę o ok 2-3 cm.
  • Wycięty wzór przykładamy do materiału, który jest mało elastyczny (uniemożliwi to samodzielne ściąganie rękawiczki) i odrysowanie go z zapasem na szwy i podłożenie ok 3 cm.
  • Materiał ponad to, że musi być elastyczny to powinien być jeszcze przewiewny, więc użyj takiego z bawełny, lnu, czy innego. Ważne żeby nie miał domieszki elastanu, a także żeby nie był dzianiną (która jest elastyczna).
  • Wycinamy dwa razy ze złożonego materiału. Po zszyciu przymierzamy i oznaczamy miejsca na oczka, tak aby rękawiczka była dobrze dopasowana do nadgarstka po przeciągnięciu sznurka.
  • Najlepiej jest użyć sznurka, ponieważ gumka może zbyt mocno zaciskać się na rączce dziecka lub umożliwi ściągnięcie rękawiczki. Sznurek najlepiej wykorzystać bawełniany, który nie będzie drażnić dziecka.
Pozdrawiam
Unicat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *