jak kangurować dziecko
Zdrowie i uroda

Jak kangurowac dziecko? Kręgosłup dziecka.

Warto wiedzieć jak kangurować dziecko, ponieważ nieprawidłowe noszenie może mu zaszkodzić. Na świecie i w Polsce również funkcjonują specjalne szkoły,  w których nauczysz się prawidłowego noszenia malucha. W chuście, czy nosidełkach, bo wcale nie jest to takie proste. A kangurowanie jest ważne dla naszego dziecka ze względu na poczucie bliskości i bezpieczeństwa oraz prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Kręgosłup nowonarodzonego dziecka różni się znacznie od kręgosłupa osoby dorosłej. Składa się z elementów chrzęstnych i dysków, które pełnią funkcje amortyzacyjną oraz zapewniają dodatkowo możliwość ruchów. Kręgosłup noworodka w łonie matki przyjmuje kształt litery C. W miarę rozwoju ruchowego dziecka wykształcają się krzywizny nadające kręgosłupowi kształt litery S. Proces ten trwa około roku i kończy się wówczas, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Dopóki w kręgosłupie dziecka nie wypracują się odpowiednie kręgi nie będzie on gotowy na przyjęcie obciążenia będącego skutkiem pionizacji. Z tego względu nie powinnaś nosić dziecka w sposób uniemożliwiający pełne odciążenie struktur kostno-stawowych kręgosłupa. Proponuję, aby praktykę zdobywać pod okiem doświadczonych instruktorów. Nigdy na własną rękę, aby nie zrobić maluchowi krzywdy.

Kręgosłup dziecka. Właściwa pozycja.

Kręgosłup kształtuje się przez pierwszy rok życia dziecka, a 3 etapowa ewolucja jest rezultatem rozwoju motorycznego dziecka.  Dlatego w pierwszych miesiącach życia dziecka należy nosić je w pionie, ale z zaokrąglonym kręgosłupem. Jeżeli nadamy kręgosłupowi kształt litery C, a więc wprowadzimy go w tak zwaną pozycję pośrednią delikatne struktury kostno-stawowe kręgosłupa zostaną odciążone. Jeżeli przy tym dobrze naciągniemy chustę kręgosłup będzie prawidłowo zabezpieczone na czas noszenia. W chuście tkanej wiązanej i kółkowej możemy nosić dziecko od pierwszych dni życia, aby było to bezpieczne i zdrowe trzeba ją prawidłowo wiązać.

Pamiętaj, żeby twój bobas miał w chuście postawę żabki – kolanka na wysokości pępka i odwiedzone na boki nóżki. W takiej pozycji kąt zgięcia nóżek wynosi około 110 stopni odwiedzenie na boki około 50 stopni, a głowa kości udowej znajduje się idealnie w panewce stawu biodrowego, wytwarzając ciśnienie hydrostatyczne niezbędne do dojrzewania stawu.  Dla mniejszych dzieci polecane są chusty tkane splotem skośno-krzyżowym. Dobra jakość chusty ułatwia poprawne wiązanie oraz zapewnienie właściwą amortyzację niedojrzałemu kręgosłupowi dziecka i komfort noszenia dorosłego.

Czas w chuście.

Nie ma konkretnych badań, które określałyby bezpieczny czas przebywania niemowlaka w chuście. Czy to noszenie dziecka w chuście czy w nosidle, jak zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem i wyczuciem. Czas noszenia malucha zmienia się nie tylko z wiekiem, ale będzie też zależy od danego dnia. Tego czy dziecko jest chore, ząbkuje, jest po szczepieniu itp. Wtedy potrzeba bliskości rośnie. Zdrowe dziecko z czasem będzie samo domagało się możliwości swobodnego poruszania.

Jak kangurować dziecko – metody

Są różne metody noszenia dziecka w chuście. Moim zdaniem najlepsze są te symetrycznie wiązane, bo obciążenie rozłożone jest na oba ramiona. Dzięki czemu mniej obciążone są plecy noszącego. Gdy dziecko jest noszone na jednym ramieniu nie zapomnijmy, aby je zmieniać, bowiem noszenie dziecka wciąż na tym samym ramieniu powoduje, że odchyla ono główkę tylko w jedną stronę. Skutkuje to asymetrycznym napinanie mięśni karku u dziecka i w efekcie niekorzystnie wpływa na kręgosłup w odcinku szyjnym. Niewspominając o fatalnych skutkach na kręgosłup noszącego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *