aromaterapia
Zdrowie i uroda

Domowa aromaterapia, czyli uzdrawiające zapachy

Kiedy przechadzamy się po ziołowym ogrodzie, trudno jest nam się oprzeć pokusie, aby zerwać kilka liści, rozetrzeć je w palcach i rozkoszować się ich zapachem. Wiemy obecnie, że zapachy te nie są tylko przyjemne, ale mają leczniczą moc. Ukryte w olejkach eterycznych, działają bezpośrednio na ośrodki nerwowe w mózgu, wywołując szereg rozmaitych reakcji. Olejki eteryczne zmniejszają lęki i depresje, podwyższają próg stresu i dodają energii, stąd wzięła się aromaterapia. Zapachy np. lawendy, pomarańczy, majeranku, czy sandałowca wywierają wpływ na fale mózgowe, wywołując odprężenie i sen. Działanie olejków można wypróbować w domowym zaciszu.

 

aromaterapia

 

Domowa aromaterapia.

Obecnie mamy możliwość szerokiego korzystania z zalet silnie stężonych olejków eterycznych, ponieważ są one otrzymywane na skalę przemysłową. Z leczniczego działania można korzystać na wiele sposobów – wdychając zapach, kąpiąc się w wodzie z dodatkiem olejku lub wykorzystując go do masażu skóry.

Aby wdychać aromat, wystarczy nasączyć chusteczkę do nosa 1-2 kroplami lub posłużyć się nawilżaczem albo specjalnym rozpylaczem do aromaterapii. Można użyć też popularnego kominka.

Olejek stosowany do kąpieli lub masażu powinien być rozcieńczony w tzw. oleju nośnikowym. Aby sporządzić olej do masażu, dodaj 8-12 kropli olejku eterycznego do 8 łyżek tłoczonego na zimno oleju roślinnego (np. migdałowy, słonecznikowy, z pestek winogron).

Do kąpieli najczęściej miesza się 10-30 kropli olejku eterycznego z 20 łyżkami oleju nośnikowego.

 

Olejki eteryczne są silnie stężone i nie wolno ich stosować wewnętrznie. Niektórzy mogą być na nie uczuleni i rozwinąć reakcję alergiczną. Ponieważ olejki mogą wnikać przez skórę do krwiobiegu nie powinny je stosować kobiety w ciąży i dzieci.

Wiele olejków eterycznych można przechowywać przez lata i nie traci zapachu, chociaż niektóre olejki tj. cytrynowe i pomarańczowe powinny być trzymane w lodówce. Przechowuj swoje olejki w zalakowanych, ciemnych buteleczkach, z dala od światła słonecznego i najlepiej w chłodnym miejscu.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *