dokumenty podróży
Podróże

Planowanie podróży – #1 Dokumenty podróży

Cykl „Planowanie podróży” powstał z myślą o zapominalskich i wyruszających w podróż z dnia na dzień. To, czego będziesz potrzebować w podróży, zależy oczywiście od miejsca spędzania urlopu, sposobu podróżowania, terminu, upodobań oraz okoliczności. W każdej części „Planowania podróży” znajdziesz listę potrzebnych rzeczy. Poniżej pierwsza lista o dokumentach podróży. Przeanalizuj poniższe propozycje i zabierz ze sobą tylko te niezbędne. Zbędny bagaż z pewnością nie uprzyjemni ci wakacji.

 

dokumenty podróży

 

Dokumenty podróży

 • Paszport – sprawdź datę ważności
 • Paszport dla dziecka
 • Wiza – sprawdź czy nie jest wymagana w kraju, do którego podróżujesz oraz zwróć uwagę na datę jej ważności
 • Bilet/bilety
 • Dokumenty ubezpieczenia
 • Kopie dokumentów podróży i ubezpieczenia
 • Dowód osobisty
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
 • Międzynarodowa książeczka szczepień
 • Dodatkowe zdjęcia paszportowe
 • Paszport zwierzęcia oraz jego książeczka zdrowia

 

Nie zapomnij:

Wniosek o paszport lub dowód osobisty złóż ze stosownym wyprzedzeniem, ponieważ procedura wystawienia tych dokumentów zwykle zajmuje trochę czasu, a za tryb przyśpieszony trzeba dodatkowo zapłacić i nie ma gwarancji, że otrzymasz gotowe dokumenty następnego dnia.

Dowiedz się jakie są przepisy dot. okresu ważności paszportu w krajach, które będziesz odwiedzać oraz czy potrzebujesz wizy. Zajmij się tym dużo wcześniej przed wyruszeniem w podróż. W krajach tj. Indonezja czy Tanzania wymagane jest, aby paszport był ważny przez min. 6 miesięcy w dniu przekraczania granicy.

Podczas przekraczania granicy, czy meldowania się w hotelu musisz potwierdzić swoją tożsamość. W krajach europejskich zazwyczaj wystarczy dowód osobisty, ale w niektórych może yć potrzebny paszport. Kraje, w których wymagany jest tylko dowód osobisty możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zabezpiecz się na wypadek kradzieży lub zgubienia swoich dokumentów i zabierz ze sobą zdjęcia dodatkowe zdjęcia paszportowe oraz kopie swoich dokumentów. Zazwyczaj fotograf drukuje ich kilka, więc zamiast zostawiać je w rodzinnym albumie schowaj je do bagażu. Posiadanie kopii i zdjęć znacznie przyśpieszy załatwienie zastępczych dokumentów podróży w ambasadzie.

Na biletach sprawdź dokładnie czy twoje dane są napisane poprawnie i zgadzają się z dokumentami tożsamości.

Pieniądze oraz dokumenty podróży noś przy sobie, osobno. Pieniądze można podzielić również na kilka części. W żadnym wypadku nie chowaj ich do bagażu głównego na czas transportu, gdyż może się zdarzyć, że podczas podróży bagaż zaginie lub zostanie skradziony.

 

Dokumenty podróży dotyczące zdrowia:

Jeśli w podróż zagraniczną musisz wziąć ze sobą regularnie zażywane leki (np. insulinę) poproś lekarza o wystawienie zaświadczenia o konieczności ich przyjmowania. Z pewnością zaoszczędzi to kłopotu w czasie spotkania ze służbami celnymi i służbami bezpieczeństwa podczas odprawy. Najlepiej, jeśli taki dokument będzie przetłumaczony na język urzędowy danego kraju lub język angielski, jeśli zamierzasz podróżować przez kilka krajów.

Międzynarodowa książeczka szczepień (tzw. żółta książeczka) jest dowodem szczepień. Pamiętaj o jej uaktualnieniu i zabraniu ze sobą w podróż do krajów tropikalnych. Szczepienia wykonuje się prywatnie i często ich wykonanie dobywa się w ustalonych z wyprzedzeniem terminach.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawana jest przez wojewódzkie oddziały NFZ. Uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz w Szwajcarii. Każdy członek rodziny musi mieć swoją EKUZ. Pamiętaj, aby zachować wszystkie zaświadczenia i rachunki z zagranicznego leczenia, ponieważ to one posłużą do odzyskania poniesionych kosztów po powrocie do kraju.

Wyjeżdżając za granicę warto jest się również ubezpieczyć „prywatnie”. Takie ubezpieczenie w podróży jest niezbędne, gdy dojdzie do poważniejszego uszkodzenia ciała (np. złamania). Jeśli planujesz nurkowanie czy loty na paralotni warto zadbać o wyższe ubezpieczenie od NNW. Również koszty poniesione na leki są zwracane na podstawie faktur. Ubezpieczenie powinno rozpoczynać się już w dniu wyjazdu, ponieważ w drodze także może się coś wydarzyć. Najważniejsze, aby dokładnie przeczytać umowę oraz OWU.

Jeśli planujesz zabrać w podróż zwierzę to pamiętaj, iż od 3 lipca 2004 roku obligatoryjnie Twój pupil powinien posiadać europejski paszport dla zwierząt oraz książeczkę zdrowia. Odpowiednio wcześniej zorientuj się jakie szczepienia są wymagane w kraju docelowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *