kwiaty
Różne

Jak dbać o kwiaty pokojowe?

Otaczając się kwiatami możemy być pewni, że nasze samopoczucie i nastrój będą bardzo dobre. Zieleń kwiatów działa kojąco, a one same oczyszczają powietrze w pomieszczeniach, w których są ulokowane. Co powinniśmy zrobić, aby cieszyć się piękną zielenią jak najdłużej?

 

Moje sposoby na piękne kwiaty pokojowe

#1 Kwiaty nie lubią zmieniać miejsca. Dobrze zastanów się gdzie ulokujesz nowy nabytek, aby uniknąć problemów. Kwiaty, które nie lubią „przeprowadzek” od razu dadzą Ci o tym znać, np. zżółkną im liście lub je stracą.

#2 Regularnie je podlewaj. Zaplanuj 2 dni w tygodniu, w które będziesz stale je nawadniać np. środę i sobotę. Nie chodzi mi tylko o wlanie wody do doniczki. Zaopatrz się w zraszacz i pryskaj wodą po liściach i łodygach.

#3 Pory podlewania. Podlewaj swoje rośliny wieczorem, gdy promienie słoneczne nie są już takie silne jak o innej porze dnia. Dotyczy to również spryskiwania. Jeśli spryskasz kwiaty w momencie największego słońca to rośliny się poparzą – krople rosy działają jak soczewka.

#4 Odstana woda dla kwiatów. Nie zalecam podlewania kwiatów wodą prosto z kranu. Najlepsza jest woda odstana (min. kilka godzin), ponieważ ulatnia się z niej chlor. Ponad to, woda odstana ma temperaturę pokojową.

#5 Naturalny nawóz z dżdżownic. W sklepach mamy ogromny wybór nawozów. Kupuj te, które można zmieszać z wodą i stosuj nawoź wg. zaleceń producenta. Wybieraj te ekologiczne i naturalne np. z dżdżownic. Co do nawozów w spryskiwaczu, którymi spryskujemy liście i kwiaty roślin to nie jestem w stu procentach przekonana o ich skuteczności.

#6 Przesadzanie kwiatów. Gdy korzenie stworzą bryłę wypełniającą całą doniczkę to znak, że kwiaty wymagają przesadzenia. Kup wtedy nową doniczkę o 2-3cm większą (mowa o średnicy). Doniczkę wypełnij na dnie 1-2cm keramzytem, włóż bryłę z korzeni rośliny i dosyp wokoło nowej ziemi (przeznaczonej do roślin pokojowych).

#7 Oczyszczaj liście z kurzu. Niestety samo spryskiwanie nie jest sposobem na kurz, który osiada na kwiatach. A kwiaty pokryte kurzem nie wyglądają estetycznie. Moim ulubionym sposobem jest namaczanie kawałka ręcznika papierowego w piwie. W ten sposób usuwam kurz, a na liściach zostaje błyszcząca warstwa.

 

Powyższe metody pielęgnacji roślin pokojowych pozwalają mi cieszyć się długo piękną zielenią w każdym zakątku domu o każdej porze roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *