czytanie
Różne

Czytanie dzieciom – 7 powodów dlaczego warto czytać

Myślę, że większości z nas nie trzeba podawać powodów i przekonywać do tego, jak ważną rolę odgrywa czytanie dziecku książek. Zapewne każdy z nas cofając się swoją pamięcią do czasów dzieciństwa, zapytany o to, czy pamięta swoje pierwsze książki, odpowie tak. Na pewno zobaczy obrazy, gdy rodzice czytali mu baśnie Andersena, czy wiersze Jana Brzechwy. W czytaniu książek dzieciom jest bardzo dużo magii, ponieważ mogą one oczami wyobraźni oglądać je w taki sposób jaki chcą. Nauczmy dzieci, że czytanie jest fajne. Zobacz też poprzedni artykuł (klik) i przeczytaj, czego uczą nas dzieci.

7 powodów dlaczego warto czytać dzieciom książki

1. Po pierwsze dzięki codziennemu czytaniu budujemy bardzo ważny fundament więzi z rodzicami, który daje dziecku poczucie bezpieczeństwa wartości i miłości

2. Im więcej książek przeczytasz dziecku, tym więcej pozna i zapamięta nowych słów. Ma to przełożenie na lepsze wypowiadanie się, wspieranie procesów myślowych, rozwijanie umiejętności językowych i komunikowania się oraz ułatwia wyrażanie myśli i uczuć.

3. Pobudzasz wyobraźnię i pamięć. Tutaj przytoczę historia z życia wziętą. Pewnego wieczoru podczas czytania mojej córce bajek ona powiedziała do mnie.

Mamo, czy wiesz, że kiedy mi czytasz, a ja zamknę oczy, to mogę oglądać tą bajkę jak w telewizorze.

Wielu z nas zapewne podczas czytania książek ma podobne odczucia. Jeżeli zaś chodzi o pobudzenie pamięci to możemy to zaobserwować podczas, gdy dziecko, które jeszcze nie potrafi czytać otwiera książkę i opowiada nam historię, tak jakby ją czytało.

4. Dziecko uczy się emocji i rozumienia relacji międzyludzkich. To zrozumiałe dla każdego. Bo nie ma łatwiejszego sposobu, niż uczenie się na czyjejś historii i błędach. Rozumienie drugiego człowieka, tego co czuje oraz uczenie się reagowania w konkretnych sytuacjach staje się bardzo proste, gdy mamy już wiedzę, jak możemy się zachować.

5. Czytanie książek jest stosowane również w terapiach. Sytuacje, w których znajdują się bohaterowie mogą być drogowskazem dla dziecka, które samo spotyka na drodze problemy. Dzisiaj istnieją książki na wszystkie tematy. Czy dziecko zmaga się z pierwszym zakochaniem, czy z nauką przyjaźni, czy też z trudną sytuacją rozwodu rodziców. Zawsze znajdzie bohatera, który jest w podobnej, a nawet takiej samej sytuacji. Świat w oczach dziecka staje się łatwiejszy i bardziej zrozumiały.

6. Dzięki temu, że poświęcasz dziecku swój czas, skupiasz na nim wyłączną uwagę, pokazujesz, że jest dla ciebie ważne. Dziecko czuje się wtedy ważne i kochane, a to jest podstawą do budowania i wzmacniania poczucia własnej wartości. Budowanie silnego poczucia własnej wartości dziecka jest darem na całe życie. Pewność siebie jest kluczem w różnych nieprzewidzianych sytuacjach życiowych. Przekłada się również na życie zawodowe, relacje z bliskimi oraz całkowicie obcymi osobami.

7. Dziecko poszerza swoją wiedzę, pobudza ciekawość i rozwija swoje zainteresowania. Czytanie książek to podstawowy fundament do kształtowania nawyku zdobywania wiedzy. Na pewno każdy z nas miał w ręku książki, które wyjaśniają różne rzeczy. Na przykład: Dwa pstryki techniki, czy Jak to działa? lub Jak to jest zrobione?

 

Na zakończenie zachęcam do zapoznania się ze Złotą Listą fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom (klik). Znajdziesz tam polecane książki do czytania dzieciom na głos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *