ksiązki
Różne

Czytaj książki, e-booki i słuchaj audiobooków. #10 i więcej powodów.

Dawno temu nie przepadałam za audiobookami. Pierwszą książkę czytaną dostałam jako mała dziewczynka od Św. Mikołaja. Wysłuchanie jej zajęło mi ogromną ilość czasu, może to był miesiąc na wysłuchanie 4 kaset, może mniej, nie pamiętam. W każdym razie bardzo mnie to zniechęciło, bo tą samą książkę w wersji papierowej przeczytałam w jeden weekend. Kilka lat później wszystko się zmieniło.

Książki czytane.

Dzisiaj audiobooka możemy zabrać ze sobą wszędzie. Kiedyś było to możliwe tylko z książką drukowaną. Do książek słuchanych przekonałam się dopiero w liceum, gdy przygotowując się do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym musiałam przeczytać m.in. Pana Tadeusza A. Mickiewicza. Był to mój pierwszy audiobook. Słuchanie profesjonalnego lektora bardzo ułatwiło mi przebrnięcie przez tą lekturę. Dodatkowo 20-minutowa droga w jedną stronę do szkoły stawała się krótsza. I tak z roku na rok zgłębiałam nie tylko lektury, ale później również najnowsze bestsellery podczas dojazdu na uczelnie i do pierwszej pracy. Słuchanie audiobooków świetnie sprawdzało się również w delegacjach, gdy w samochodzie spędzałam około 4 godzin dojeżdżając do Warszawy. Dzisiaj słucham ich wszędzie i przy każdej okazji, nie ważne czy robię zakupy, sprzątam, czy jeżdżę na rowerze.

Co jest korzystniejsze?

Absolutnie nie powinniśmy przywiązywać się do jednego rozwiązania. Osobiście lubię mieszać wszystkie możliwości. Audiobooki pozwalają na słuchanie książek podczas gdy wzrok jest zajęty np. podczas prowadzenia samochodu. E-booki świetnie sprawdzają się na wakacjach, bo nie trzeba zabierać walizki książek drukowanych i wszystko mamy w jednym urządzeniu. Książki drukowane czytam, bo po prostu lubię zapach nowych książek prosto z księgarni.

Czytanie książek przede wszystkim poszerza nasze słownictwo, kształci inteligencję, wzmacnia efektywność pracy mózgu, wzmacnia koncentrację i pozwala lepiej zapamiętywać. Jest to wspaniały pomysł na hobby, odpręża i zmniejsza poziom stresu. Jeżeli czytasz swojemu dziecku to zdecydowanie jest to dużo bardziej korzystniejsze niż włączenie mu audiobooka.

Czytanie książek (nie słuchanie) przeważa jedną ważną cechą. Czytanie angażuje większy obszar mózgu, ponieważ skupiamy również wzrok. Podczas czytania możemy zatrzymać się nad danym fragmentem, który wymaga refleksji. Podczas słuchania audiobooka rzadko zdarza się, żeby zatrzymać nagranie i chwilę się zastanowić.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *