przed podróżą
Podróże

Planowanie podróży – #7 Co warto sprawdzić przed wyjazdem

Zanim zarezerwujesz urlop lub przed wyjazdem do innego kraju, wskazane jest odwiedzenie strony internetowej krajowej izby turystyki kraju, do którego wybierasz się w podróż. Na stronach internetowych można znaleźć nie tylko ogólne dane na temat kraju, ale również szczegółowe opisy atrakcji turystycznych, komunikacji drogowej, języka, przepisów prawnych, kultury oraz zakwaterowanie.

 

przed podróżą

 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem

Przy planowaniu wyjazdu nie zapomnij zapoznać się z warunkami pogodowymi kraju, do którego się wybierasz. Gdy w Polsce jest środek zimy, w Australii panuje upalne lato.

Pamiętaj o sprawdzeniu różnicy czasu między Polską i krajem, do którego podróżujesz. Upewnij się, o której godzinie czasu polskiego i miejscowego będziesz startował i lądował.

Sprawdź jaki jest standard napięcia w gniazdkach elektrycznych kraju przeznaczenia. Być może, aby użyć ulubionej lokówki, będzie potrzebna specjalna przejściówka.

Przed podróżą zapoznaj się w internecie z systemem zniżek obowiązującym w danym kraju. Studenci, seniorzy oraz rodziny z dziećmi często mogą liczyć na znaczne upusty.

Warto zaopatrzyć się w kieszonkowy słowniczek słów i zwrotów w języku kraju, do którego zmierzasz – to znacznie ułatwi orientację i komunikację.

Jeśli nie chcesz tracić pieniędzy na taksówki, wcześniej zapoznaj się z miejscowym systemem komunikacji oraz planem miasta. W metrze i autobusach niektórych krajów UE dostępne są bezpłatne mapki komunikacyjne.

A może zechcesz poruszać się na rowerze? Coraz bardziej popularne są wypożyczalnie rowerów, więc zorientuj się, gdzie znajduje się najbliższa.

Warto zorientować się, czy w czasie pobytu nie będzie w danym kraju świąt lub dni wolnych. Np. w Wielkiej Brytanii kilka razy w roku przypadają tzw. bank holiday, dni, w czasie których większość instytucji kulturalnych i usługowych jest zamknięta.

Sprawdź na stronie izby turystyki kraju, do którego się wybierasz, jakie wydarzenia kulturalne będą odbywać się w czasie twojego pobytu. Może akurat trafisz na karnawał w Wenecji czy Oktoberfest w Bawarii.

Adresy krajowych izb turystyki UE znajdziesz na stronie europa.eu/abc/travel

 

Na zakończenie

Nie wahaj się wstąpić do punktu informacji turystycznej, w kraju który zwiedzasz – obsługa zawsze chętnie pomoże w kłopocie i udostępni bezpłatne materiały informacyjne dotyczące zarówno bazy hotelowo-gastronomicznej, jak i atrakcji turystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *