bezpieczeństwo
Podróże

Planowanie podróży – #6 Bezpieczeństwo

Urlop może stać się najgorszym koszmarem, jeśli przez nasze zaniedbanie lub nieostrożność wydarzy się coś czemu moglibyśmy zapobiec. W poprzednim artykule pisałam w jaki sposób możemy ubezpieczyć siebie oraz dom, który pozostawiamy na czas wyjazdu (klik).  Poniżej kilka wskazówek na zachowanie bezpieczeństwa w czasie podróży, aby być mądrym przed szkodą.

 

bezpieczeństwo

 

Bezpieczeństwo w podróży

Zabezpiecz swój bagaż przed możliwością włożenia do niego towarów przemytników – informacja o tym znajduje się w poprzednim artykule (klik).

Uważaj na kieszonkowców, przede wszystkim tam, gdzie są duże skupiska ludzi, np. w autobusach czy na dworcach.

Nigdy nie pozostawiaj niezabezpieczonego bagażu ani przedmiotów wartościowych, np. laptopa na tarasie czy na plaży.

Nigdy nie pozostawiaj cennych rzeczy w samochodzie w widocznym miejscu.

Kosztowności możesz zdeponować w hotelowym sejfie. Również kempingi majką specjalne sejfy.

Nie noś dużych sum pieniędzy w portfelu. A tym bardziej nie trzymaj wszystkich swoich pieniędzy w jednym miejscu.

Nie obnoś się swoim „bogactwem” np. biżuterią.

Dowiedz się, czy są takie dzielnice lub miejsca, w których o określonych porach lepiej nie bywać.

W niebezpiecznych sytuacjach nie staraj się być bohaterem – lepiej oddaj gotówkę.

Zrób kopię ważnych dokumentów i przechowuj je w osobnym miejscu.

Zadbaj o to, aby mieć przy sobie numery telefonów, dzięki którym będziesz mógł zablokować karty płatnicze itp.

W niektórych krajach taksówkarze naliczają turystom wyższe stawki niż miejscowym klientom. Z góry ustal cenę przejazdu i zapłać po dotarciu do celu. Zawsze podawaj pełen adres, nie tylko nazwę hotelu. W ten sposób unikniesz ewentualnych problemów.

Zawsze miej na uwadze inne zwyczaje i sposoby bycia typowe dla danej kultury.

 

Bezpieczny pobyt

Przepisy prawne różnią się w poszczególnych krajach. To samo dotyczy sposobu traktowania przez policję i sądy. Przestrzegaj przepisów i wytycznych, obowiązujących w kraju, w którym spędzasz urlop. Oddawanie się swojemu hobby, takiemu jak oglądanie ptaków i nagrywanie ich na kamerę, przyglądanie się samolotom lub statkom, może zostać odebrane w niewłaściwy sposób. Szczególnie dotyczy to obiektów wojskowych.

Jeśli popełnisz wykroczenie, musisz zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego czynu. W przypadku poważnego przestępstwa zostanie o tym fakcie powiadomiona ambasada lub konsulat. Wtedy pracownik polskiego konsulatu nawiąże z tobą kontakt, tak szybko jak tylko to możliwe.

Przed wyjazdem sprawdź, czy masz ważne prawo jazdy. Zwracaj uwagę na różniące się przepisy ruchu drogowego. W wielu krajach w przypadku wykroczenia drogowego należy od razu, na miejscu, uiścić karę. W tej kwestii nie stosuje się żadnej taryfy ulgowej dla turystów.

W przypadku zgubienia lub kradzieży pieniędzy, dokumentów lub innych wartościowych rzeczy należy od razu sporządzić protokół na miejscowym posterunku policji. Zawsze występuj z prośbą o wydanie pisemnego zaświadczenia dotyczącego kradzieży lub zguby. Jeśli jest to konieczne skontaktuj się z polską ambasadą lub konsulatem.

W krajach arabskich i niektórych krajach afrykańskich zakazane jest picie, importowanie i sprzedawanie alkoholu, a nawet samo jego posiadanie. Tą kwestię możesz sprawdzić na stronie MSZ.

Unikaj jakiegokolwiek kontaktu z narkotykami. Może to bowiem grozić długimi karami pozbawienia wolności w bardzo złych warunkach, a nawet karą śmierci. Nigdy nie zgadzaj się na przewożenie komuś paczek. Nie przejeżdżaj też przez granicę samochodami osób trzecich.

Jeśli za granicą będziesz miał do czynienia ze zgonem rodaka np. współtowarzysza podróży, od razu skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem polskim. Pracownik konsulatu pomoże w załatwieniu wszystkich formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *